Najväčší a najvýznamnejší trojloďový gotický kostol s 85 metrov vysokou vežou, ktorá sa týči nad všetkými ostatnými, sa nachádza v Bratislave. Ide o katedrálu, ktorú poznajú ľudia nielen na Slovensku, ale aj takmer v celej Európe. Dóm sv. Martina je pýchou hlavného mesta a ukrýva v sebe zaujímavosti, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Dóm sv. Martina alebo inak Konkatedrála svätého Martina začali stavať už v 13. storočí na pozemku vtedy starého cintorína s kaplnkou. Pôvodne išlo o kostol v gotickom štýle, ktorý patrí k najväčším v hlavnom meste a k jedným z najväčších na celom území Slovenska. Po Bratislavskom hrade je katedrála najvyhľadávanejším miestom pre turistov.
Obrovský význam nadobudol kostol v čase, keď sa Bratislava stala hlavným mestom Uhorska na približne 200 rokov. V tomto období sa dóm stal hlavným korunovačným miestom. V gotickom chráme bolo v tom čase korunovaných 11 panovníkov a 8 kráľovských manželiek a tou najvýznamnejšou bola Mária Terézia. Práve s korunováciami je spojená skutočná zaujímavosť, o ktorej ste možno ešte nepočuli.
Dominantná veža nad hlavným mestom týčiaca sa do výšky 85 metrov ukrýva v sebe obrovskú vzácnosť. Na vstup do vysokej veže lemovanej viac ako 300 schodmi dokonca potrebujete povolenie od samotnej cirkvi. Na pamiatku korunovácii odohrávajúcich sa v katedrále, bola do veže vynesená 300-kilová pozlátená replika uhorskej koruny. O tejto mohutnej replike sa hovorili mýty ako sa do nej vmestí trabant, že sa v nej otočí konský povoz, čo je, samozrejme, nezmysel.
Okrem vzácnej repliky sa vo veži nachádza celkom 6 zvonov. Najstarší a zároveň jediný z nich s názvom Wederin zvonil počas vtedajších významných korunovácií. Ostatných päť zvonov bolo darovaných z okolitých krajín, ktoré nesú motto: „Rodím sa s vami, zomieram s vami“.