Už v pondelok pôjdu prví stredoškoláci z Bratislavského kraja na exkurziu do poľského Osvienčimu, kde bol počas druhej svetovej vojny najväčší nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz – Birkenau.
Počas návštevy gymnázia v Malackách to v piatok oznámil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo, podľa ktorého bratislavská župa takto reaguje na nárast extrémizmu na Slovensku. Exkurziu plne hradí BSK a okrem žiakov dvoch stredných škôl sa na nej zúčastnia aj učitelia dejepisu, slovenskí sprievodcovia, ako aj odborný lektor z Múzea holokaustu v Seredi. „Je to projekt, v ktorom budeme pokračovať počas celého školského roku,“ povedal Frešo, podľa ktorého školy o tieto exkurzie prejavili enormný záujem.
Do Osvienčimu by chceli stredoškolákov voziť najmenej raz za mesiac. Študentom stredných škôl chce takto bratislavská župa umožniť sprostredkovať praktickú skúsenosť a aby o témach extrémizmu a fašizmu v slovenskej histórii nielen diskutovali, ale mali s tým aj priamy kontakt. „Aby sa tí, ktorí popierajú holokaust, mohli presvedčiť, že existujú dôkazy,“ vyhlásil župan.
BSK chce podľa Freša pokračovať aj s putovným predstavením Natálka z cyklu Divadla proti extrémizmu, pripravené sú už štyri ďalšie predstavenia. Ide o skutočný príbeh dvojročnej Natálky z Českej republiky z roku 2009. Neonacisti vtedy hodili zápalné fľaše do domu rómskej rodiny, čo dievčatko nadosmrti poznačilo. „Po týchto predstaveniach robíme debatu so študentmi, na ktorej si môžu vymeniť názory o extrémizme,“ povedal Frešo, podľa ktorého sú práve mladí ľudia najviac ovplyvniteľní extrémizmom.
Ďalší projekt sa nazýva Svedomie národa, pričom v rámci neho sa budú konať exkurzie na viaceré pamätné miesta súvisiace so Slovenským národným povstaním, ako napríklad vypálené obce Kľak a Grúň. „Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť,“ zakončil Frešo.