Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Saratovská ulica, byty pre pedagogických a nepedagogických pracovníkov
BSK
27. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Kraj má pre učiteľov nové byty na Saratovskej

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v piatok prebral od zhotoviteľa 10 nových učiteľských bytov, ktoré vznikli v priestoroch internátu na Saratovskej ulici v Dúbravke.

Ako ďalej na tlačovej konferencii povedal predseda BSK Pavol Frešo, tieto byty budú slúžiť pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom škôl v bratislavskom regióne. Nových nájomníkov bytov vyžrebujú do konca roka. O byt sa môže uchádzať každý učiteľ alebo učiteľka v regióne a v byte bude môcť bývať dovtedy, kým bude učiť. Výsledky žrebovania sa záujemcovia o byt dozvedia od riaditeľov jednotlivých škôl.

Podľa Freša ide o dvojbunkové štartovacie byty pre učiteľov, ktoré majú rozlohu do päťdesiat štvorcových metrov. „Byty vznikli prestavbou internátnych izieb a sú akousi kompenzáciou za to, že učitelia majú nízke platy a navyše v bratislavskom regióne oveľa vyššie životné náklady, ako je to v iných regiónoch na Slovensku. Prvé byty, ktoré sme vybudovali, sme odovzdali do užívania ešte v 2014,“ povedal Frešo.

Zároveň dodal, že celý internát na Saratovskej ulici dali zatepliť, budova má novú fasádu a vymenili tiež okná. V bytoch robili nové podlahy, osvetlenie, vymenili dvere, obklady aj sanitu. V každom byte je aj samostatná kuchynka s nábytkom. Rekonštrukcia bytov trvala asi tri mesiace. Náklady na bývanie v jednom z bytov budú učiteľov stáť od 240 do 270 eur mesačne vrátane energií a všetkých ďalších poplatkov. Celková rekonštrukcia všetkých desiatich bytov stála 147-tisíc eur vrátane DPH, čiže jeden byt stál približne 15-tisíc eur s DPH.

„Navyše sme na budove internátu zvýšili jeho energetickú úsporu, čiže aj tieto byty sa dostali do kategórie, že sa v nich bude menej kúriť,“ uzavrel predseda BSK. Kraj aj v budúcnosti plánuje v budovách, ktoré mu patria a v ktorých sú nevyužité priestory, vybudovať ďalšie bývanie prípadne aj pre iné profesie.

Pilotný projekt učiteľských bytov Bratislavský samosprávny kraj spustil ešte v roku 2014, keď odovzdal pedagogickým zamestnancom dva byty. Okrem učiteľských bytov poskytuje Bratislavský samosprávny kraj pedagogickým pracovníkom ubytovanie v ubytovacích zariadeniach a aj samotné školy poskytujú pedagógom ubytovanie v školských internátoch v prípade voľných kapacít, prípadne v nadbytočných priestoroch škôl prispôsobených na bývanie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X