Kraj má pre učiteľov nové byty na Saratovskej

Saratovská ulica, byty pre pedagogických a nepedagogických pracovníkov
BSK

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v piatok prebral od zhotoviteľa 10 nových učiteľských bytov, ktoré vznikli v priestoroch internátu na Saratovskej ulici v Dúbravke.

Ako ďalej na tlačovej konferencii povedal predseda BSK Pavol Frešo, tieto byty budú slúžiť pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom škôl v bratislavskom regióne. Nových nájomníkov bytov vyžrebujú do konca roka. O byt sa môže uchádzať každý učiteľ alebo učiteľka v regióne a v byte bude môcť bývať dovtedy, kým bude učiť. Výsledky žrebovania sa záujemcovia o byt dozvedia od riaditeľov jednotlivých škôl.

Podľa Freša ide o dvojbunkové štartovacie byty pre učiteľov, ktoré majú rozlohu do päťdesiat štvorcových metrov. „Byty vznikli prestavbou internátnych izieb a sú akousi kompenzáciou za to, že učitelia majú nízke platy a navyše v bratislavskom regióne oveľa vyššie životné náklady, ako je to v iných regiónoch na Slovensku. Prvé byty, ktoré sme vybudovali, sme odovzdali do užívania ešte v 2014,“ povedal Frešo.

Zároveň dodal, že celý internát na Saratovskej ulici dali zatepliť, budova má novú fasádu a vymenili tiež okná. V bytoch robili nové podlahy, osvetlenie, vymenili dvere, obklady aj sanitu. V každom byte je aj samostatná kuchynka s nábytkom. Rekonštrukcia bytov trvala asi tri mesiace. Náklady na bývanie v jednom z bytov budú učiteľov stáť od 240 do 270 eur mesačne vrátane energií a všetkých ďalších poplatkov. Celková rekonštrukcia všetkých desiatich bytov stála 147-tisíc eur vrátane DPH, čiže jeden byt stál približne 15-tisíc eur s DPH.

„Navyše sme na budove internátu zvýšili jeho energetickú úsporu, čiže aj tieto byty sa dostali do kategórie, že sa v nich bude menej kúriť,“ uzavrel predseda BSK. Kraj aj v budúcnosti plánuje v budovách, ktoré mu patria a v ktorých sú nevyužité priestory, vybudovať ďalšie bývanie prípadne aj pre iné profesie.

Pilotný projekt učiteľských bytov Bratislavský samosprávny kraj spustil ešte v roku 2014, keď odovzdal pedagogickým zamestnancom dva byty. Okrem učiteľských bytov poskytuje Bratislavský samosprávny kraj pedagogickým pracovníkom ubytovanie v ubytovacích zariadeniach a aj samotné školy poskytujú pedagógom ubytovanie v školských internátoch v prípade voľných kapacít, prípadne v nadbytočných priestoroch škôl prispôsobených na bývanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk