Kraj má vlastnú digitálnu zbierku predmetov kultúrneho dedičstva, nájdete ich tu viac ako 1 500

Portál pocitac homeoffice práca prekvapenie
Foto: ilustračné, GettyImages

BSK zdigitalizoval aj rozsiahlu zbierku keramiky národného umelca Ferdiša Kostku.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zdigitalizoval predmety kultúrneho dedičstva a zverejnil ich na tomto webe. Ako informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, samospráva postupne digitalizuje predmety kultúrneho dedičstva charakteristické pre územie kraja.

Databázu je možné nájsť na stránke Pamäť kraja a v súčasnosti sa v nej nachádza viac ako 1 500 tradičných predmetov ako náradie, keramika, textily, kresby či rôzne úžitkové predmety.

Lokálne predmety regiónu

Pamäť kraja poskytuje návštevníkovi zdigitalizovaný fond lokálnych predmetov nášho regiónu z oblasti pamiatok, architektúry, etnológie či etnografie,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba s tým, že 1 500 predmetov ešte nie je konečné číslo.

Databázu budeme kontinuálne dopĺňať o ďalšie zaujímavé predmety. Práve prenesením vecí do digitálnej podoby máme možnosť uchovať toto kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie,“ doplnil.

Predmety súkromných zberateľov

Digitalizácia sa sústredila na predmety súkromných zberateľov, ktorých zbierky krojov, keramiky, vinárskeho náradia, vinárskych etikiet, čipky, historických fotografií či traktorov ostávali doposiaľ verejnosti neznáme.

Súčasťou fondu je aj obsiahla zbierka vzorkovníc keramického majstra Heřmana Landsfelda od OZ Modranská Beseda, ktoré sú svojimi motívmi zdrojom inšpirácie pre súčasných tvorcov keramiky,“ priblížila Forman s tým, že BSK zdigitalizoval aj rozsiahlu zbierku keramiky národného umelca Ferdiša Kostku.

Digitálno-dokumentačné centrum

Súčasťou projektu bude aj spustenie digitálno-dokumentačného centra v obnovenom kaštieli v Modre, ktoré bude slúžiť širokej aj odbornej verejnosti. Otvorenie je plánované počas tohto leta. „Cieľom je prehĺbiť vedomosti obyvateľov i návštevníkov z oblasti kultúrneho dedičstva, tradícií a histórií lokalít kraja,“ poznamenala Forman.

Centrum bude plne vybavené digitalizačnou technikou, vďaka ktorej si môžu záujemcovia nechať zdigitalizovať svoju vlastnú zbierku a uchovať ju pre ďalšie generácie.

Projekt Pamäť kraja vznikol ako súčasť projektu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko a Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk