Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodny_park_podunajsko_bsk 2.jpg
BSK
9. septembra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA

Kraj súhlasil s vytvorením Národného parku Podunajsko, rozhodli tak na dnešnom zasadnutí

BRATISLAVA 9. septembra – Krajskí poslanci súhlasia s vytvorením Národného parku Podunajsko. Rozhodli tak na dnešnom Zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

„V Bratislavskom kraji chceme chrániť lužné lesy a okolie Dunaja, ktoré je vzácne nielen pre obyvateľov Bratislavy, ale pre celý kraj. Po 30 rokoch, keď po prvý raz vznikla myšlienka vytvoriť Národný park Podunajsko, pokračujeme v tejto iniciatíve. Chceme tak nielen chrániť prírodu, ale zároveň si želáme, aby ju navštevovalo čoraz viac ľudí. Základná myšlienka je teda viac ľudí, väčšia ochrana. Inšpirovali sme sa v susednom Rakúsku, kde Národný park Donau-Auen patrí medzi najväčšie turistické lákadlá. Bratislavský kraj sa hlási k idei vytvorenia národného parku a zároveň sa zaviazal, že vytvorí dokument, v ktorom bude všetko to, čo v parku chceme mať,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Podľa podpredsedu krajskej samosprávy Martina Berta je dnešné schválenie vyhlásenia Národného parku Podunajsko výsledkom diskusií nielen s občianskymi združeniami, ale aj s laickou i odbornou verejnosťou. Kladné stanovisko k vytvoreniu Národného parku Podunajsko vyjadrila aj Slovenská akadémia vied (SAV), Univerzita Komenského a ďalšie partnerské národné parky v Rakúsku, Maďarsku a Česku. „A toto je dôležité, pretože iniciatíva vychádza zdola, napríklad od starostov jednotlivých bratislavských mestských častí, a nie zhora, ako to bolo vo väčšine prípadov v zahraničí, keď národný park bol vyhlásený vládou. Našou snahou je, aby sme našli kompromisné riešenie, teda ochranu prírody na jednej strane a na druhej strane však to, aby sa nezastavili rozvojové impulzy,“ doplnil Berta.

Národný park Podunajsko na území BSK má podporiť zachovanie a rozširovanie biotopov lužných lesov. Bude zahŕňať už existujúce chránené územia a pripravované chránené územia vyhlásené v súlade s plnením medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky pri vstupe do EÚ podľa Smernice o biotopoch.

Národný park Podunajsko by bol spojený s prihraničnými národnými parkami v Česku, Maďarsku a Rakúsku. V susedných krajinách sa na toku Dunaja nachádza niekoľko národných parkov – rakúsky Donau-Auen, maďarské Dunaj – Ipeľ a Dunaj – Dráva a české Podyjí. Ochranári zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny sa snažili o vytvorenie Národného parku Podunajsko už od roku 1986, v roku 1987 návrh na jeho zriadenie poslali vtedajšej vláde Slovenskej socialistickej republiky. V ňom ochranári píšu o nutnosti zabezpečenia veľkoplošnej ochrany jedinečnej dunajskej krajiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X