Krajskí poslanci budú rozhodovať o Národnom parku Podunajsko

Narodny_park_podunajsko_bsk 1.jpg
BSK

Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja bude rozhodovať o vyhlásení Národného parku Podunajsko.

BRATISLAVA 8. septembra – Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) budú na svojom piatkovom zasadnutí rozhodovať o vyhlásení Národného parku Podunajsko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. Zasadnutie BSK sa začína v piatok 9. septembra o 9:00 v rokovacej sále Úradu BSK.

„Cieľom vyhlásenia Národného parku Podunajsko je záchrana a zachovanie posledných ohrozených biotopov v lužných lesoch. Celková výmera národného parku by mala byť 8 332,98 hektára a bude sa rozprestierať medzi Horným lesom a Malým Dunajom,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo. Krajskí poslanci budú na zasadnutí rokovať aj o Podpore iniciatívy na vyhlásenie Národného parku Podunajsko. Podporu iniciatíve vyjadrilo predsedníctvo Slovenskej akadémie vied, Hlavná architektka Hlavného mesta SR Bratislavy Ingrid Konrad, ale aj ochranárske združenia.

Národný park Podunajsko na území BSK má podporiť zachovanie a rozširovanie biotopov lužných lesov. Bude zahŕňať už existujúce chránené územia a pripravované chránené územia vyhlásené v súlade s plnením medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky pri vstupe do EÚ podľa Smernice o biotopoch.

V susedných krajinách sa na toku Dunaja nachádza niekoľko národných parkov – rakúsky Donau-Auen, maďarské Dunaj – Ipeľ a Dunaj – Dráva a české Podyjí. Slovenskí ochranári už desaťročia tvrdia, že dlhodobú ochranu vodných zdrojov, luhov, mokradí a lesov v okolí Bratislavy môže zabezpečiť len vyhlásenie Národného parku Podunajsko.

Ochranári zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny sa snažili o vytvorenie Národného parku Podunajsko už od roku 1986, v roku 1987 návrh na jeho zriadenie poslali vtedajšej vláde Slovenskej socialistickej republiky. V ňom ochranári píšu o nutnosti zabezpečenia veľkoplošnej ochrany jedinečnej dunajskej krajiny.

„Teritórium navrhovaného Národného parku Podunajsko, tvoreného hlavným dunajským tokom s inundačným územím, sústavou ramien, dolnou časťou prítokov ako aj niektorými priľahlými územiami so zachovanou prírodou a kultúrnymi pamiatkami sa radí z hľadiska ochrany k najhodnotnejším nielen u nás, ale minimálne v stredoeurópskom kontexte,“ napísali v návrhu s tým, že Podunajsko ako medzinárodný park európskeho významu by mohol perspektívne zasahovať na územie troch susediacich štátov a zahŕňať integrovanú ochranu prírodných a kultúrnych hodnôt v mimoriadne hodnotnej strednej časti toku. Podobnú výzvu zaslali ochranári ministerstvu životného prostredia aj na Deň Zeme 22. apríla.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk