Krajský súd v Bratislave rozhodol: Rovnako dal prezidentke v spore s poslancom Blahom za pravdu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Martin Medňanský

Zákaz šírenia nepreukázaných tvrdení podľa rozhodnutia súdu nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu.

Krajský súd v Bratislave v júli potvrdil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I., ktorý v marci poslancovi Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení o prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Ako informoval odbor komunikácie prezidentskej kancelárie, krajský súd v plnej miere súhlasil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a potvrdil, že v predmetných výrokoch poslanca Blahu absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností.

Poslanec na adresu hlavy štátu opakovane uviedol, že je vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností alebo, že má byť ovládaná Spojenými štátmi.

Lži a urážky

Ani v politike nie je sloboda prejavu bezbrehá a nie je možné ňou prikrývať hrubé lži a urážky. Verím, že tento verdikt pomôže našej politickej kultúre a vezmú si ho za svoje všetci, pre ktorých sa osočovanie stalo bežným politickým nástrojom,“ povedala Čaputová.

Zákaz šírenia nepreukázaných tvrdení podľa rozhodnutia súdu nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu.

Rozhodnutie podľa stanoviska prezidentskej kancelárie zároveň potvrdilo európsku judikatúru, podľa ktorej politici a verejne činné osoby síce musia akceptovať vyššiu mieru verejnej kritiky ako iní občania, ale aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť.

Týmito hranicami sú napríklad bezdôvodné obviňovanie zo spáchania závažných trestných činov a samoúčelné urážky postavené na klamstvách.

Protiprávne zásahy

Podľa zástupcu advokátskej kancelárie zastupujúcej prezidentku Taylor Wessing Jána Lazura slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky.

Doplnil, že rozhodnutie krajského súdu fakticky podporuje odôvodnenosť rozhodnutia prevádzkovateľa sociálnej siete Facebook trvalo zrušiť stránku Ľuboša Blahu.

Reakcia Blahu

Blaha v reakcii skonštatoval, že namiesto toho, aby prezidentka riešila rekordné zdražovanie, plynovú krízu či vládny chaos, ona útočí na slobodu slova opozičných poslancov. „Je to malicherné, úzkoprsé a detinské,“ vyhlásil poslanec.

Zároveň pripomenul, že Zuzana Čaputová dlhodobo pracovala pre mimovládku Via Iuris, ktorá bola podľa neho výdatne podporovaná zo strany americkej ambasády či Nadácie otvorenej spoločnosti.

Po nástupe do funkcie vo svojich zahraničnopolitických stanoviskách kopíruje posolstvá americkej administratívy, čo sa ukázalo napríklad pri schvaľovaní nevýhodnej obrannej dohody s USA či pri podpore vojnového štvania proti Rusku,“ uviedol Blaha.

Tiež tvrdí, že veľké množstvo ľudí na Slovensku nadobudlo legitímne presvedčenie, že prezidentka Čaputová neháji záujmy Slovákov, ale Američanov. „Ak ich chce Čaputová všetkých žalovať a umlčať, nech sa páči, tešíme sa na milióny žalôb,“ dodal poslanec.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk