Krásny Modrý kostolík je snom mnohých budúcich neviest

Nemocnica Bezručova
Kostol svätej Alžbety (Modrý kostolík) (vpravo) a budova bývalej nemocnice (vzadu) na Bezručovej ulici. Foto: SITA

Modrý Kostolík je pre mnohých Bratislavčanov jedna z najkrajších pamiatok Bratislavy. Málokto však pozná jeho históriu.

Základy Modrého kostolíka položili 23. augusta 1909. Jeho oficiálny názov je Bratislavský kostol svätej Alžbety a bol vysvätený 11. októbra 1913. Pri vysvätení dostal kalich Pia X. Je typický modrou omietkou a glazovanou strešnou krytinou. Nad oltárom je obraz sv. Alžbety, dcéry uhorského kráľa Ondreja II. narodenej na Bratislavskom hrade v roku 1207. Mozaika so svätou Alžbetou je umiestnená aj nad hlavným vchodom. Patrí medzi secesné stavby. Svätá Alžbeta je známa aj ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt.

Autorom je známy budapeštiansky architekt ‪Ödön Lechner‬, ktorý spočiatku navrhoval činžové bytové domy. Kostolík je jedným z jeho posledných veľkých diel. Celkové náklady boli vyčíslené na 234-tisíc zlatých korún. Výstavba bola dokončená vo februári roku 1910. Celková dĺžka objektu je 30,9 metra a tehlové múry mali výšku 11 metrov. Tehly pochádzajú z niekdajšej Durvayovej fabriky v Petržalke.

Interiér kostola je vymaľovaný taktiež odtieňmi bledomodrých farieb, ktoré sú ešte zdobené modrou majolikou, ktorú dopĺňajú prírodné motívy, kvety a listy. Počas druhej svetovej vojny mal kvôli bombardovaniu poškodené okná. Farebné vitráže okien sú v súčasnosti obnovené. 

Lechner sa celej zákazke potešil, keďže mal dlhy. Práve depresia z nedostatku financií v ňom uvoľnila umelecké sklony a kreativitu na vybudovanie takého nádherného diela, ako je Modrý kostolík.

V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, aká bola jeho pôvodná farba. Podľa starších fotografií vyzerá sivý, lenže odborníci to nevedia jednoznačne určiť, keďže kvalita fotografií v minulosti bola veľmi nízka.

Kostol sv. Alžbety, Modrý kostolík
SITA

Modrý kostolík mal pôvodne slúžiť gymnáziu

Pôvodne malo ísť o kaplnku gymnázia, v súčasnosti známeho pod názvom Gymnázium Grosslingová (GAMČA). V Lehnerovom rukopise sa našiel naplánovaný aj areál školy s obytnou budovou fary. Mal sa pripojiť ku škole, lenže rodičia chceli viac pohybu pre deti, a tak radšej ponechali školský dvor. Mestské zastupiteľstvo potom darovalo pre kostol vedľajší pozemok s podmienkou, že bude slúžiť aj pre širokú verejnosť.

Sen mnohých neviest

Mnoho ľudí ho považuje za rozprávkovú budovu, a preto je pre veľa párov veľkým snom povedať si svoje áno na tomto čarovnom mieste. Rekord za jeden deň je 13 svadieb. Priemerne si v sobotu povie svoje áno 5 novomanželských párov a v nedeľu sa koná osem krstov.

Modrý kostolík je aj súčasťou miniparku Európy

Medzi zaujímavosti patrí, že si kostolík postavili v Park – Mini Europe v Bruseli. Tento park bol založený v roku 1989. Turisti si v ňom môžu pozrieť viac ako 350 pamiatok z 80 rôznych krajín. Od rozšírenia Európskej únie postupne pridávajú exponáty z nových členských krajín.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk