Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Bezručova
Kostol svätej Alžbety (Modrý kostolík) (vpravo) a budova bývalej nemocnice (vzadu) na Bezručovej ulici. Foto: SITA
2. novembra 2017 Zaujímavosti od Simona Jurigová, © BratislavaDen.sksk.wikipedia.orgModr_kostolk) Diskusia()

Krásny Modrý kostolík je snom mnohých budúcich neviest

Modrý Kostolík je pre mnohých Bratislavčanov jedna z najkrajších pamiatok Bratislavy. Málokto však pozná jeho históriu.

Základy Modrého kostolíka položili 23. augusta 1909. Jeho oficiálny názov je Bratislavský kostol svätej Alžbety a bol vysvätený 11. októbra 1913. Pri vysvätení dostal kalich Pia X. Je typický modrou omietkou a glazovanou strešnou krytinou. Nad oltárom je obraz sv. Alžbety, dcéry uhorského kráľa Ondreja II. narodenej na Bratislavskom hrade v roku 1207. Mozaika so svätou Alžbetou je umiestnená aj nad hlavným vchodom. Patrí medzi secesné stavby. Svätá Alžbeta je známa aj ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt.

Autorom je známy budapeštiansky architekt ‪Ödön Lechner‬, ktorý spočiatku navrhoval činžové bytové domy. Kostolík je jedným z jeho posledných veľkých diel. Celkové náklady boli vyčíslené na 234-tisíc zlatých korún. Výstavba bola dokončená vo februári roku 1910. Celková dĺžka objektu je 30,9 metra a tehlové múry mali výšku 11 metrov. Tehly pochádzajú z niekdajšej Durvayovej fabriky v Petržalke.

Interiér kostola je vymaľovaný taktiež odtieňmi bledomodrých farieb, ktoré sú ešte zdobené modrou majolikou, ktorú dopĺňajú prírodné motívy, kvety a listy. Počas druhej svetovej vojny mal kvôli bombardovaniu poškodené okná. Farebné vitráže okien sú v súčasnosti obnovené. 

Lechner sa celej zákazke potešil, keďže mal dlhy. Práve depresia z nedostatku financií v ňom uvoľnila umelecké sklony a kreativitu na vybudovanie takého nádherného diela, ako je Modrý kostolík.

V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, aká bola jeho pôvodná farba. Podľa starších fotografií vyzerá sivý, lenže odborníci to nevedia jednoznačne určiť, keďže kvalita fotografií v minulosti bola veľmi nízka.

Kostol sv. Alžbety, Modrý kostolík
SITA

Modrý kostolík mal pôvodne slúžiť gymnáziu

Pôvodne malo ísť o kaplnku gymnázia, v súčasnosti známeho pod názvom Gymnázium Grosslingová (GAMČA). V Lehnerovom rukopise sa našiel naplánovaný aj areál školy s obytnou budovou fary. Mal sa pripojiť ku škole, lenže rodičia chceli viac pohybu pre deti, a tak radšej ponechali školský dvor. Mestské zastupiteľstvo potom darovalo pre kostol vedľajší pozemok s podmienkou, že bude slúžiť aj pre širokú verejnosť.

Sen mnohých neviest

Mnoho ľudí ho považuje za rozprávkovú budovu, a preto je pre veľa párov veľkým snom povedať si svoje áno na tomto čarovnom mieste. Rekord za jeden deň je 13 svadieb. Priemerne si v sobotu povie svoje áno 5 novomanželských párov a v nedeľu sa koná osem krstov.

Modrý kostolík je aj súčasťou miniparku Európy

Medzi zaujímavosti patrí, že si kostolík postavili v Park – Mini Europe v Bruseli. Tento park bol založený v roku 1989. Turisti si v ňom môžu pozrieť viac ako 350 pamiatok z 80 rôznych krajín. Od rozšírenia Európskej únie postupne pridávajú exponáty z nových členských krajín.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X