Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #12

Obchodný dom Dunaj, Poľský inštitút

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Žigmundova brána pochádza z čias prestavby Bratislavského hradu v prvej polovici 15. storočia. Je nádherným príkladom gotického stavebného slohu v našom meste. Na fotografii z konca 19. storočia vidieť, že bola poriadne strážená.

Žigmundova brána
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pozrite sa, ako nádherne ešte v prvej polovici 20. storočia vyzeralo Hlavné námestie. Všade bola zeleň a dalo sa tam oddychovať.

Hlavné námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na konci 19. storočia sa zeleňou vyznačovalo aj Hviezdoslavovo námestie. Bujarý porast stromov a kríkov vyvažovali chodníky a oddychové plochy medzi nimi. A vedľa sa zmestila aj električka.

Hviezdoslavovo námestie
Eli Mihalovičová

Spomínate si na Korabinského uličku v Podhradí? Vyzerala trochu ako tunel do večnosti, ale toto zdanie v lete narúšali pootvárané okná a presvetlené múry. Prešli ste sa tadiaľ?

Korabinského ulička, Podhradie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Hviezdoslavovom námestí sa v dávnych časoch nachádzala známa reštaurácia Kern, z ktorej sa neskôr stala Detská cukráreň. Vychýrené dobroty, domček pre bábiky a obrázky na stene. Pamätáte sa na ňu?

reštaurácia Kern
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Časy, keď sa takéto trolejbusy premávali po Bratislave, už pominuli, ale pripomenúť si ich môžeme. V roku 1988 ešte po hlavnom meste jazdili trolejbusy Škoda 9 Tr. Vraj ich v Bratislave premávalo až 168. Viezli ste sa niekedy na nich?

Valašská ulica, trolejbus, obratisko
trolejbus.cz

Hovorilo sa, že malá brána je určená pre bratislavského kata, chodil cez ňu zo svojho domu na Baštovej ulici na mestské hradby – prejsť tade vraj prinášalo smolu a nešťastie. Samozrejme, nič z toho sa nepotvrdilo, ale mnohí sa, možno zo zvyku, tadiaľ stále neodvážia prejsť. Je to aj váš prípad?

Michalská brána
Klub Bratislavčanov a Bratislavský kraj

Pohľad na Obchodný dom Dunaj a okolie približne z roku 1973. Na každom poschodí sa predávalo niečo iné, napríklad na treťom bol vychýrený butik. V popredí sa nachádza Poľské kultúrne stredisko/Poľský inštitút s predajňou.

Obchodný dom Dunaj, Poľský inštitút
Peter Martinko, Klub Bratislavčanov a Bratislavský kraj

Na povinné nedeľné prechádzky, ku ktorým patrila aj jazda starým propelérom, je radosť spomínať. Na fotografii z roku 1938 ho môžete vidieť ešte v pôvodnom vyhotovení. V Petržalke pri Aucafé stojí už len jeho poprerábaná, premaľovaná verzia.

propeler, Dunaj, plavba
Plavba Net, Klub Bratislavčanov a Bratislavský kraj

Suché mýto – pohľad na záhradnú reštauráciu Hron – Lechner zo strechy banky.

Suché mýto
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk