Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.
Žigmundova brána pochádza z čias prestavby Bratislavského hradu v prvej polovici 15. storočia. Je nádherným príkladom gotického stavebného slohu v našom meste. Na fotografii z konca 19. storočia vidieť, že bola poriadne strážená.
Pozrite sa, ako nádherne ešte v prvej polovici 20. storočia vyzeralo Hlavné námestie. Všade bola zeleň a dalo sa tam oddychovať.
Na konci 19. storočia sa zeleňou vyznačovalo aj Hviezdoslavovo námestie. Bujarý porast stromov a kríkov vyvažovali chodníky a oddychové plochy medzi nimi. A vedľa sa zmestila aj električka.
Spomínate si na Korabinského uličku v Podhradí? Vyzerala trochu ako tunel do večnosti, ale toto zdanie v lete narúšali pootvárané okná a presvetlené múry. Prešli ste sa tadiaľ?
Na Hviezdoslavovom námestí sa v dávnych časoch nachádzala známa reštaurácia Kern, z ktorej sa neskôr stala Detská cukráreň. Vychýrené dobroty, domček pre bábiky a obrázky na stene. Pamätáte sa na ňu?
Časy, keď sa takéto trolejbusy premávali po Bratislave, už pominuli, ale pripomenúť si ich môžeme. V roku 1988 ešte po hlavnom meste jazdili trolejbusy Škoda 9 Tr. Vraj ich v Bratislave premávalo až 168. Viezli ste sa niekedy na nich?
Hovorilo sa, že malá brána je určená pre bratislavského kata, chodil cez ňu zo svojho domu na Baštovej ulici na mestské hradby – prejsť tade vraj prinášalo smolu a nešťastie. Samozrejme, nič z toho sa nepotvrdilo, ale mnohí sa, možno zo zvyku, tadiaľ stále neodvážia prejsť. Je to aj váš prípad?
Pohľad na Obchodný dom Dunaj a okolie približne z roku 1973. Na každom poschodí sa predávalo niečo iné, napríklad na treťom bol vychýrený butik. V popredí sa nachádza Poľské kultúrne stredisko/Poľský inštitút s predajňou.
Na povinné nedeľné prechádzky, ku ktorým patrila aj jazda starým propelérom, je radosť spomínať. Na fotografii z roku 1938 ho môžete vidieť ešte v pôvodnom vyhotovení. V Petržalke pri Aucafé stojí už len jeho poprerábaná, premaľovaná verzia.
Suché mýto – pohľad na záhradnú reštauráciu Hron – Lechner zo strechy banky.
Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku: