Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #15

Dunajský most
Plavba Net, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Pred Michalskou bránou bola ešte v roku 1965 takáto nádherná scenéria. Rozprávková atmosféra – zakvitnuté stromy, klietka, kde sa vystavovali hriešnice –, to je romantika ako vyšitá.

Michalská brána
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Záber zo 60. rokov na Hurbanovo námestie je opäť príkladom toho, že mesto môže existovať v súlade s prírodou. Tie úžasné autá vyzerajú ako na ovládanie. Dnes by sa vynímali na každej výstave historických vozidiel.

Hurbanovo námestie
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Viete, ktorý je to most? Áno, áno, zbytočná otázka. Takýto krásny už asi ale nebude, či?

Dunajský most
Plavba Net, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Vedeli ste, že v 30. rokoch sa nad Bratislavou premávali LZ-130 Graf Zeppeliny? Sesterské vzducholode Hindenburgu dnes už nie sú bežnou záležitosťou, vidieť sa dajú akurát tak v múzeu alebo možno na pohľadniciach.

Hrad, vzducholoď
Plavba Net, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

V Slovenskom národnom múzeu sa to od 30. rokov ani veľmi nezmenilo. Ako správne múzeum si v sebe uchováva aj čosi staré, aj čosi nové.

Slovenské národné múzeum
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Vyzerala Slovenská národná galéria lepšie v 60. rokoch alebo dnes? „Vzdušný most“, ktorý sa stal jej súčasťou, je vraj architektonickou raritou z tej doby, škoda, že nikto nemyslel na to, ako staré a nové prepojiť.

SNG
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov)

Hlavná stanica a jej okolie vyzerali v 20. rokoch minulého storočia ešte „nepreplnene“. Pamätáte sa na vinársku pivnicu, ktorá ústila až na Pražskú ulicu, kde boli Vinárske závody?

Hlavná stanica
Peter Martinko, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Rímskokatolícka ľudová škola, fotografia z roku 1939. Kto z vás tu získal základné vzdelanie?

ZŠ, Rača
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

V roku 1980 mali na Silvánskej ulici v Karlovej Vsi pred panelákom úžasný „autopark“. Pod ním sa ešte len stavalo detské ihrisko, ktoré mnohí z vás určite poznajú. Hrávali ste sa tam?

Karlova Ves
Karoli Brunner

Trochu nostalgie môžete zašiť aj pri fotke nočnej Bratislavy z roku 1993. Nejde o originálnu Starú Bratislavu (dalo by sa diskutovať o tom, kedy je staré naozaj staré), ale za spomienku to stojí. Identifikujete, čo sa kde nachádza?

Nočná Bratislava, hrad
Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk