
Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #19
Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.
Nádherný akvarel, ktorého autorom je Karel Černý, ukazuje Bratislavu v jej plnej kráse. Pamätáte si hlavné mesto takéto farebné a „teplé“?
Pohľad zhora na mesto pravdepodobne z Kostola sv. Alžbety. Spoznávate budovy Hlavnej pošty, Michalskú bránu či starú tržnicu? Všimnúť si môžete napríklad aj ešte pôvodné komíny.
Šmýkali ste sa po schodoch na Klariskej ulici? Na fotografii je vidieť, že to tam kedysi poriadne žilo. Deti i dospelí sa očividne dokázali baviť.
Aspoň na pohľadnici si môžete pozrieť Hradný vrch, zámocké schody a Zigmundovu bránu. Táto brána je jediná pôvodná ucelená gotická stavba na Bratislavskom hrade. Takže spomínajte.
Najvýznamnejší predstaviteľ bratislavského secesného okruhu z prelomu 19. a 20. storočia Július Schubert namaľoval aj tento krásny obraz. Tento obraz jeho secesnému zameraniu síce nezodpovedá, ale napriek tomu je vyšperkovaný. Autor si zvolil zaujímavý uhol, pravdepodobne maľbu tvoril pod schodmi k pamätníku.
Pohľad na barokovú prestavbu veže na kostole Klarisiek len dokazuje, že sa modernizovalo v každom období.
Presný rok vzniku tejto fotografie nie je známy, ale podľa amerického auta a oblečenia mohlo ísť tak o prelom 40. a 50. rokov. Vraj išlo asi o poslednú rekonštrukciu električkovej trate na tomto úseku.
Ako vidieť, už v 80. rokoch sa v Bratislave nosili úsporné plavky. Pri Draždiaku už vtedy ľudia trávili leto. Voda ešte nebolo tak vysoko a miesta tam bolo habadej. Nenájdete sa tam?
Fotografie z rodinných albumov dokážu tiež potešiť. Vďaka nim sa dozvedáme, ako žili ľudia v súkromí, ako trávili svoj čas či s kým sa stretávali. Fotografia pochádza z roku 1929 a zachytáva rodinu pravých Prešporákov na návšteve vo vinohradníckom dvore niekde na Vysokej ulici.
Rybné námestie malo vždy svoje čaro. Najmä keď tam ešte stála Neologická synagóga. K tomu, že niekto takúto krásu zbúral, sa ani nedá vyjadrovať.
Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU