Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Námestie SNP
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
30. augusta 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #19

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Nádherný akvarel, ktorého autorom je Karel Černý, ukazuje Bratislavu v jej plnej kráse. Pamätáte si hlavné mesto takéto farebné a „teplé“?

Akvarel Bratislava
www.facebook.com Karel Černý

Pohľad zhora na mesto pravdepodobne z Kostola sv. Alžbety. Spoznávate budovy Hlavnej pošty, Michalskú bránu či starú tržnicu? Všimnúť si môžete napríklad aj ešte pôvodné komíny.

strechy nad BA
www.facebook.com

Šmýkali ste sa po schodoch na Klariskej ulici? Na fotografii je vidieť, že to tam kedysi poriadne žilo. Deti i dospelí sa očividne dokázali baviť.

Klariská ulica, schody
www.facebook.com

Aspoň na pohľadnici si môžete pozrieť Hradný vrch, zámocké schody a Zigmundovu bránu. Táto brána je jediná pôvodná ucelená gotická stavba na Bratislavskom hrade. Takže spomínajte.

Žigmundova brána
www.facebook.com

Najvýznamnejší predstaviteľ bratislavského secesného okruhu z prelomu 19. a 20. storočia Július Schubert namaľoval aj tento krásny obraz. Tento obraz jeho secesnému zameraniu síce nezodpovedá, ale napriek tomu je vyšperkovaný. Autor si zvolil zaujímavý uhol, pravdepodobne maľbu tvoril pod schodmi k pamätníku.

akvarel, Bratislava
www.facebook.com Július Schubert

Pohľad na barokovú prestavbu veže na kostole Klarisiek len dokazuje, že sa modernizovalo v každom období.

Kostol Klarisiek
www.facebook.com

Presný rok vzniku tejto fotografie nie je známy, ale podľa amerického auta a oblečenia mohlo ísť tak o prelom 40. a 50. rokov. Vraj išlo asi o poslednú rekonštrukciu električkovej trate na tomto úseku.

Námestie SNP
www.facebook.com

Ako vidieť, už v 80. rokoch sa v Bratislave nosili úsporné plavky. Pri Draždiaku už vtedy ľudia trávili leto. Voda ešte nebolo tak vysoko a miesta tam bolo habadej. Nenájdete sa tam?

Draždiak
www.facebook.com

Fotografie z rodinných albumov dokážu tiež potešiť. Vďaka nim sa dozvedáme, ako žili ľudia v súkromí, ako trávili svoj čas či s kým sa stretávali. Fotografia pochádza z roku 1929 a zachytáva rodinu pravých Prešporákov na návšteve vo vinohradníckom dvore niekde na Vysokej ulici.

Praví Prešporáci, súkromná foto
www.facebook.com Alžbeta Mihalovičová

Rybné námestie malo vždy svoje čaro. Najmä keď tam ešte stála Neologická synagóga. K tomu, že niekto takúto krásu zbúral, sa ani nedá vyjadrovať.

Rybné námestie
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X