Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #2

Stará Bratislava, Starý most, električka
Foto: www.facebook.com František Silavecký

Zaspomínali ste si s nami pred týždňom pri desiatich vybraných fotografiách? Uvideli ste desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, mám e pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Rodinné nákupy kedysi prebiehali úplne inak. V roku 1967 sa deti tešili, že môžu niesť nákupnú tašku a mamička sa tešila z krásneho dňa. Orgovánová ulica sa nachádzala v Ružinove, v miestnej časti Pošeň. Táto priam vidiecka ulica zanikla koncom 80. rokov.

Orgovánová ulica, kočík, mama, dieťa, Stará Bratislava
Bender Rodriguez Kodnar

Hlavná stanica dnes už teda nevyzerá tak dobre. Ani trolejbusy už nie sú také malé ako voľakedy, napriek tomu sa do nich, na rozdiel od dneška, vždy zmestilo toľko ľudí, koľko sa potrebovalo zviesť. A cestujúci jednoducho vystúpili vtedy, keď sa im zachcelo.

Hlavná stanica, trolejbusy, Stará Bratislava
Neznámy autor

Starý dom v starej štvrti. Garbiarsky dom sa nachádzal na rohu Malej Vydrice a Jiringerovej ulice, neskôr Prídavkovej a Jeseninovho nábrežia. A stál na tom mieste aj niekedy v prvej tretine minulého storočia. Také bráničky so strieškami a dvory so starými orechmi sa už len tak ľahko nevidia.

Garbiarsky dom, Stará Bratislava
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Tanky v Bratislave snáď tak skoro neuvidíme, ale zaspomínať si na ne môžeme. Tieto sú odfotené na dnešnej Šancovej ulici. Ak stále neviete, kde presne, vybavte si Unitas.

Stará Bratislava, unitas
Dusan Maron

Hlavná pošta v Bratislave si stále zachováva svoj šmrnc. Za 100 rokov sa veľmi ani nezmenila. Niektoré krásne budovy v meste „žijú“ ešte aj v súčasnosti.

Stará Bratislava, Hlavná pošta SNP
Stanley S. Sk

Časy, keď sa deti len tak hrali na ulici, už zrejme definitívne pominuli. Táto fotografia zachytáva práve to, čo je preč – to, keď boli deti ešte pomerne nedávno omnoho bezstarostnejšie a hravejšie. Dnešná Mikulášska ulica síce vyzerá trochu inak, svoj niekdajší pokoj si však aspoň sčasti zachovala.

Stará Bratislava, Mikulášska ulica
Neznámy autor

Takéto krásne zákutia sa ešte stále dajú nájsť. V roku 1950 to bolo síce ľahšie, keby ste sa však chceli cítiť ako osoba na tejto fotografii, nemusíte urobiť nič viac ako zájsť k Dómu na Rudnayovo námestie.

Stará Bratislava, Dóm sv. Martina
Poljak

Pekáreň Augusta Schwappacha určite poznáte. Tento človek si totiž nechal ako prvý zaregistrovať ochrannú známku na bratislavské rožky. Táto fotka je z roku 1914, kedy sa pekáreň nachádzala na Erzherzog Strasse 13, čo je dnešné Suché mýto.

Stará Bratislava, Suché mýto
V. Benesch

Električka na Starom moste, to už akoby ani pravda nebola… Tu schádza do Petržalky (možno mala číslo 6). Budova naľavo je mimochodom bývalá colnica.

Stará Bratislava, Satrý most, električka
Dušan Lipovský

Za socializmu sa viac ako na darčeky čakalo na jedlo. Podpultový tovar (mandarínky či banány), teda tie čo najlepšie kusy, chceli všetci. A tak si musel každý, komu sa zachcelo napríklad ovocia, vystáť poriadne dlhý rad. To, čo si v súčasnosti dokážeme predstaviť len ťažko, bolo v roku 1986 realitou.

Stará Bratislava, Obchodná ulica
Radoslav Schubert

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk