Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Potchenske rameno Dunaja
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
11. októbra 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #25

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Takýto pohľad na hrad je už niekoľko rokov minulosťou, teraz už je vynovený a bielučký. Určite si ho pamätáte aj v tejto podobe.

hrad
www.facebook.com

Zuckermandel, kráľovský arzenál, býval muničným skladom, kasárňou a nakoniec vojenským zásobovacím skladom a vojenskou pekárňou. Zbúrali ho v 70. rokoch minulého storočia.

Zuckermandel
www.facebook.com , Archív Pamiatkového ústavu SR

Z hradného vrchu býval takýto pohľad na Vydricu. Keď Rusi oslobodzovali Bratislavu, postavili Pontónový most oproti Vydrici, pretože tam bola nízka voda, dokonca tam býval brod.

Vydrica
www.facebook.com

V strede sa nachádza Brauneckerova kúria, známa tiež ako Reťazový dom – Kettenhaus, ktorá patrí k najvzácnejším zbúraným stavbám Vydrice. Tá veľká brána v strede jednoposchodového domu je vchod do škôlky. Kto tam chodil?

Brauneckerova kúria, Vydrica
www.facebook.com , Archív Pamiatkového ústavu SR

Spoznávate Kostol najsvätejšej Trojice na Žižkovej ulici? Nachádza sa v okolí Rybárskeho cechu pod hradom.

Kostol najsvätejšej trojice, Žižkova ulica
www.facebook.com , Archív Pamiatkového ústavu SR

Už niekoľkokrát sme v Krásach Bratislavy mali Dom u dobrého pastiera. Tentoraz v perokresbovom prevedení. 🙂

Dom u dobrého pastiera, Židovská ulica
www.facebook.com

A ešte fotografia z iného pohľadu. Dom u dobrého pastiera – jediný pamätník zašlej slávy tejto časti mesta – sa nachádza vľavo.

Dom u dobrého pastiera, Židovská ulica
www.facebook.com

V 60. rokoch minulého storočia bol takýto krásny pohľad na hrad. Domy vyzerali už vtedy trochu ošarpane, ale napriek tomu mali svoje čaro. To červené autíčko je oktávka.

pohľad na hrad
www.facebook.com , Archív Pamiatkového ústavu SR

Pohľad na nábrežie Dunaja približne v roku 1910. Na rieke to bolo pomerne rušné, bratislavský prístav žil vlastným životom.

nábrežie Dunaja
www.facebook.com

Pecnianske či Potchenske rameno Dunaja. Kresba pochádza niekedy z 19. storočia. Viete identifikovať približný rok vzniku?

Potchenske rameno Dunaja
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X