
Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #26
Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.
Hneď na začiatok pre vás máme hádanku. Viete, kde je toto fotené? Niekoľko záchytných bodov na fotografii máte, tak tipujte.
Vyzerá to tak, že v roku 1918 bola hladina Dunaja neskutočne vysoko, akoby domy na ňom plávali. Trochu tým pripomína Benátky. 🙂
Známy pohľad na panorámu hradného kopca z petržalskej strany. Ako vidieť, hrad je už zrekonštruovaný. Fotografia pochádza zo 60. rokov minulého storočia.
Kvôli globálnemu otepľovaniu si na Dunaji už asi nezakorčuľujeme, ale spomenúť si na to môžeme. Zdá sa, že v 30. rokoch 20. storočia sa ľudia v zime na Dunaji dobre bavili.
Nábrežie Dunaja bolo vždy vyhľadávaným miestom na prechádzky. Už na začiatku minulého storočia tam Bratislavčania radi trávili svoj voľný čas.
O prírodnom kúpalisku sa v poslednom čase veľa hovorí, tak si pripomeňme aj my. Lido, ako si ho pamätáte. S kúpajúcimi sa ľuďmi a šantiacimi deťmi.
Pohľadnica so zaujímavým obrázkom dievčiny v kroji, ktorý pripomína moravský ľudový odev. A vpravo Dunajské nábrežie s prístavom. Trochu netradičné spojenie, nie?
Podľa číslice na fotografii – 1933 – ide pravdepodobne o povodeň, ktorá sa toho roku udiala. Nájdu sa pamätníci, ktorí si na vyliaty Dunaj v tomto či inom roku spomenú?
Začiatkom 20. storočia by ste mohli svojim najbližším poslať aj takúto peknú pohľadnicu. Miesta na písanie na nej bolo habadej, takže slúžila viac-menej ako list.
Pohľadnica z roku 1905 ponúka pohľad na Vydricu a Podhradie. Na Dunaji sa v tej dobe očividne dalo plachtiť, aspoň podľa tej roztomilej plachetnice na hladine.
Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU