Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Starý most, vládna budova
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
1. novembra 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #28

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Na tejto porovnávacej mape si môžete všimnúť, ako sa menilo Podhradie. Koľko domov postupne „červení“ zbúrali a čo Bratislavčanom zanechali.

mapa
www.facebook.com

Františkánske námestie ste určite spoznali na prvý pohľad. 🙂 Dominantou tohto námestia sú Františkánsky kostol a kláštor a „spestruje“ ho fontána so ženou s krčahom. Tento obraz namaľoval Július Schubert v roku 1939.

Františkánske námestie
www.facebook.com

Dávno sme tu nemali fotografiu Hlavného námestia, čo poviete? Tento krásny záber urobil Dr. Patrik Guldan v roku 1980. O rokoch minulých koniec-koncov svedčí aj nápis Svetu mier.

hlavne_namestie_patrik_guldan_stara_ba
www.facebook.com dr. Patrik Guldan

Bratislava a najmä hrad vyzerali v roku 1735 presne takto. Ako na obrázku vidno, hrad bol už pôvodne biely, čiže jeho súčasná podoba sa tomu snaží zodpovedať.

hrad
www.facebook.com

V roku 1988 sa po Bratislave premávali ešte takéto trolejbusy. Po ľavej strane pri trolejbuse sú Hurbanove kasárne, v tej dobe tam sídlil Vojenský umelecký súbor.

trolejbus
www.facebook.com , trolejbus.cz

Parádny záber na vládnu budovu a Starý most. Keďže je téma mosta stále aktuálna, pripomenúť si jeho starú podobu nezaškodí.

Starý most, vládna budova
www.facebook.com

Historický obrázok zachytávajúci podobu Vydrickej brány v mestských hradbách pri Dóme sv. Martina. Táto brána bola treťou základnou bránou mestského opevnenia a vychádzalo sa ňou k dunajskému brodu, do Vydrice, k Vodnej veži a na Podhradie.

Vydrica
www.facebook.com

Toľko zelene si už asi nikto z vás nepamätá (záber vznikol okolo roku 1915), ale môžeme o tom aspoň snívať. 🙂

hrad
www.facebook.com

Pohľadnica Rybného námestia podľa Pavla Kovátsa, 50. roky. Takúto zasneženú Bratislavu dnes už veľmi nevídať, tak si zaspomínajte aspoň takto.

Rybné námestie
www.facebook.com

Časy najväčšej slávy Železnej studničky už dávno pominuli, jej história ale zanechala nezmazateľnú pečať v obraze spoločenského života starej Bratislavy. Súhlasíte?

Železná studnička
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X