Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #3

Reduta, Roosveltovo námestie
Peter Martinko

Zaspomínali ste si s nami pred týždňom pri desiatich vybraných fotografiách? Uvideli ste desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Okolie Radnice a Rolandovej fontány bolo v 70. rokoch o niečo krajšie. Keďže sa tam nachádzal park, zeleň bola všade, kam sa človek pozrel. Čo poviete, nemohlo by to tak byť opäť?

Rolandova fontána
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Presne 16. júna 1944 došlo k bombardovaniu prvej slovenskej rafinérie Apollo. Pri tomto nešťastí zahynulo mnoho Bratislavčanov. Aj takéto nepríjemnosti sú súčasťou bratislavských spomienok.

Appolka
Andrej Mužík

V 60. rokoch minulého storočia bol Dunaj ešte modrý. Dalo sa v ňom kúpať a vyblázniť sa pri brehu. Tie loďky, čo po ňom plávali, pôsobia oproti tým dnešným tak trochu komicky.

Dunaj, plavba
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Pamätáte sa na Brauneckerov palác? Tí skoršie narodení by si naň mohli spomenúť, zbúrali ho totiž v roku 1969 pri výstavbe Mosta SNP. Volali ho tiež Reťazový dom, kvôli stĺpikom pospájaným reťazami Táto fotografia je z 30. rokov minulého storočia.

Brauneckerov palác, Reťazový dom
Melchiot Flladelfi

Ústav národného zdravia sa nachádzal na Bezručovej ulici (stále tam je, len už je opustený). Na prelome 40. a 50. rokov to bola výborná nemocnica a najmä pôrodnica, vraj s príjemným personálom.

Ústav národného zdravia
Karol Plicka Foto: www.facebook.com Karol Plicka

Na Tehelnom poli to v 50. rokoch teda žilo. Obrovské kúpalisko, vedľa zimák, deti i dospelí sa mohli vyblázniť. Na tie roky tam bola obrovská šmykľavka, z ktorej by možno aj dnes mali niektorí strach.

Tehelné pole
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Aká pokojná a pritom plná bola kedysi Vodárenská ulica. V roku 1953 sa v Karlovej Vsi predsa len žilo o niečo pokojnejšie, aspoň na prvý pohľad.

Vodárenská ulica, Karlova Ves
Michal Spotak

Viete, kedy bolo toto fotené? Adamiho ulica v Karlovej Vsi už pred dobrými pár rokmi bola plná výškových budov. Paneláky boli všade, ako na správnom sídlisku.

Karlova Ves, Adamiho ulica
Michal Spotak

Monarcha Karol I. s cisárovnou Zitou a synom Ottom Františkom II. na návšteve Prešporku v roku 1917. V pozadí môžete zahliadnuť Starý most. Pri prehliadke na nábreží ich sprevádzalo mnoho ľudí. Takéto niečo sa už asi zažiť ani nedá.

Starý most, Karol I.
Robert Kaprinay

Rooseveltovo námestie (dnes Ľudovíta Štúra) bolo za socializmu plné kvetín a doprava bola úplne zaspatá. Vľavo na fotografii je Reduta, vpravo bývalá autoškola. Robil si tam niekto z vás vodičak?

Reduta, Roosveltovo námestie
Peter Martinko

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk