Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #4

Štúrova ulica
Foto: www.facebook.com Ka Ssandra

Zaspomínali ste si s nami pred týždňom pri desiatich vybraných fotografiách? Uvideli ste desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Takto vyzerala SPŠ chemická na Račianskej ulici v 60. rokoch. Dnes v tejto budove sídli Nemecká škola Bratislava. Kto tam strávil svoje študentské roky?

SPŠ chemická
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Obchodný dom Dunaj bol už v roku 1960 poriadne vysvietený a k tomu vyzdobený. Išlo o časy, keď sa ešte v obchodoch balilo všetko, čo ste kúpili. Hoci aj do bieleho papiera s potlačou obchodného domu.

OD Dunaj
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, F. Petrlík

Národná banka Československa a dopravná špička na Štúrovej ulici okolo roku 1970. Frmol pozostával z týchto pár autíčok. Skúste to porovnať s dneškom.

Štúrova ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Ka Ssandra

V roku 1944 stál na Mudroňovej ulici takýto krásny drevený kríž. O škole sa ešte ani nechyrovalo. Albrecht by mál stať presne oproti.

Mudroňova ulica, drevený kríž
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Monika Schweighofer

Keď už sa v poslednom čase toľko píše o Starom moste, ktorý sa znova stavia, môžeme si trochu pripomenúť aj ako vyzeral pred 80 rokmi. Pôvodne sa volal Most Františka Jozefa I., potom Štefánikov most, Most Červenej armády a až nakoniec Starý most.

Starý most
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Secesný Hotel Deák na rohu Štefánikovej a Lermontovovej ulice mal približne v roku 1911 na fasáde prekrásne maľby. V 1915 v jeho podzemí otvorili prvý prešporský kabaret. Jeho sláva trvala však len do roku 1918, keď ho premenovali na Československý dom. O dva roky neskôr kabaret zatvorili a krásne maľby z fasády zoškrabali. Z ozdoby mesta sa stala obyčajná budova.

Hotel Deák
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Melchiot Flladelfi

Niekedy zaujímavé fotky vznikajú aj takto z okna. Pohľad zo Židovskej 19 na Kapucínsku a jej skrytých dvorov.

Židovská ulica, Kapucínská ulica
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Ján Kučera

Takto úžasne vyzeralo Hodžovo námestie v 60. rokoch. Možno doba nebola dobrá, ale aspoň bolo krajšie prostredie. Hoci treba uznať, že dnes vtedajší Pioniersky palác, dnešný Prezidentský pôsobí o niečo dôstojnejšie.

Hodžovo námestie
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Robert Kaprinay

Luxusný hotel Devín bol v 60. rokoch takýto krásny. Naokolo sa dalo pokojne zaparkovať, alebo si hostia mohli zobrať ten štýlový taxík, ktorý stál pred budovou. Vtedy taxíky neboli také nápadné ako dnes, označovali sa iba prerušovaným pásikom na dverách.

Hotel Devín
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Pohľad na historickú časť Bratislavy spôsobuje pôžitok. Dnes z tých krás až tak veľa neostalo, tak sa pokochajte aspoň pohľadom.

Stará Bratislava
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Zuzana Rachel Terezia Marczel

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk