Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #5

Devín
Matúš Pokorný

Zaspomínali ste si s nami pred týždňom pri desiatich vybraných fotografiách? Uvideli ste desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

V dávnych časoch stál v západnej časti Pečenského lesa pri nábreží Dunaja hostinec U Krištofíka (U Krištofa). Fotografia približne z roku 1930 jasne dokladá, že to bol obľúbený podnik mnohých Bratislavčanov. Zásluhu na tom mala i petržalská dychovka, ktorá mala 35-členov.

Hostinec u Krištofíka, Petržalka
Vladimír Tonka

V minulosti v Bratislave „fungoval“ prístav nákladných lodí. Takto nejako to v ňom vyzeralo. V pozadí si môžete všimnúť Strojnícku školu, ktorá akoby ani nestarla a vyzerá stále rovnako.

prístav, Dunaj
Laco Mihálik

Niektoré sídliská, keď ešte neboli také veľké ako dnes. Medzijarky už stoja, Lotyšská je kompletná, Dolné Hony boli iba rozostavané, v pozadí sú Biskupice. Zato Pentagon stál už vtedy, ibaže bol bez tých vandalov.

Petržalka, Dolné Hony, Biskupice
Joži Polačka

Stará dobrá Metropolka. Spredu vidieť kaviareň, zboku kino. Kto z vás sa tam ešte pred 1968 chodil zabávať?

Metropolka
Zuzana Rabina Bachoriková

Spomína si niekto na Murmanskú výšinu s pamätníkom so štyrmi levmi? Vraj bol odtiaľ najkrajší výhľad na Bratislavu. Kovová vyhliadková veža tam už síce nestojí a je to tam trochu spustnuté, ale stále to stojí za to. Ak ste tam ešte neboli, určite sa tam choďte čo najskôr pozrieť.

Hrad
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Opäť krásne 60. roky. Okolie Manderláku bolo bez reklám a billboardov, zato malo namiesto kruhového objazdu v strede cesty verejné osvetlenie.

Manderlák
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Nielen na Jakubovom námestí sa kedysi upratovali takto „vyštafírovaní“ zametači. Chodili vyobliekaní a vyčesaní. Dnes musia mať škaredé reflexné vesty, aby ich každý videl. Táto krásna fotografia môže byť tak zo 40. rokov minulého storočia.

Jakubovo námestie
Zuzana Rabina Bachoriková

Kostol Najsvätejšej trojice (alebo Kostol Trinitárov?), keď pred ním stál PNS stánok a zástavka električiek. Ľudia krásne stoja vedľa seba a nie sú nervózni z čakania.

Kostol najsvätejšej trojice
Matúš Pokorný

Devín bol kedysi rovnako obľúbený ako dnes. Konali sa tam rôzne akcie a boli tam rôzne atrakcie. Chodilo tam aj takto veľa ľudí.

Devín
Matúš Pokorný

Aj vás brávali rodičia do úžasnej detskej kaviarne? Na skvelú zmrzlinu a vynikajúce gaštanové jazýčky? Priznajte sa.

Detská cukráreň
Jarmila Mikušová

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk