Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
križovatka ulíc, Tolstého, Kuzmányho a Moyzesova
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
3. apríla 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #50

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Spoznávate Panskú ulicu? Vyčnievajúci dom s arkierom vpravo ukrýval skvost – národnú kultúrnu pamiatku. Lekáreň u Salvatora je dnes v rukách súkromníka, zvnútra ho preto môžete vidieť len sotva… Táto fotografia pochádza z roku 1949 až 1950.

Panská ulica, lekáreň u Salvatora
www.facebook.com

Špitálska ulica bola od nepamäti rušnou prepravnou ulicou, dostatočne široká, a preto vhodná na obchodovanie naozaj s hocičím. Záber je niekedy z prelomu 19. a 20. storočia.

Špitálska ulica
www.facebook.com

Tento úžasný záber je urobený na križovatke ulíc Tolstého, Kuzmányho a Moyzesovej – malo by ísť o dvor „šupky“, tzv. Nemeckú záhradu. Chlapci z lýcea si tam trochu precvičovali chrbtové svaly. 🙂

križovatka ulíc, Tolstého, Kuzmányho a Moyzesova
www.facebook.com

Južná strana Dómu sv. Martina okolo roku 1910. K terasovitej úprave Rudnayovho námestia podľa F. Wimmera došlo v roku 1909.

Rudnayovo námestie
www.facebook.com

Veľmi pekný a neobvyklý záber Hviezdoslavovho námestia, takto to vyzeralo kedysi pred Slovenským národným divadlom. Oproti bola cukráreň Deka a napravo mliečny dar. Čo vám odtiaľ chutilo najviac?

Hviezdoslavovo námestie
www.facebook.com www.delcampe.net

Kvetná dolina, čiže Blumental, ide o časť Bratislavy, ktorá bola niekedy dávno predmestskou, tzv. Blumentálskou osadou na okraji rozrastajúceho sa hlavného mesta. Dnes je to Radlinského ulica a vľavo je Blumentálska fara. Fotka vznikla okolo roku 1900.

Blumentál
www.facebook.com

Rušná doprava pred YMCOU, dnes je to križovatka Šancovej a Karpatskej. Táto budova bola postavená na mieste bývalých Schulpeho kvetinových záhrad, dodnes je označená pamätnými tabuľami na jeho počesť.

YMCA
www.facebook.comFoto: www.facebook.com

Opäť pohľad na Hviezdoslavovo námestie, tentoraz zo začiatku 20. storočia. V tých časoch to bolo nádherné miesto plné zelene.

Hviezdoslavovo námestie
www.facebook.com

Skvostná fotografia. Ide o pohľad spod klenby Michalskej brány. Dom, ktorý vidno, zbúrali začiatkom 20. storočia.

Michalská brána
www.facebook.com

Takto vyzeralo Račianske mýto, keď upravovali park a jeho okolie po odstránení cintorína. Hore v zábere vidieť ZDŠ Čajakovu, terajšiu Mikovínyho.

Račianske mýto
www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X