Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krasy_bratislavy_55.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
8. mája 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #55

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

V roku 1945 bola Krížna ulica poznačená dôsledkami vojny. Po uliciach sa premávali bojové stroje a budovy boli napoly zbúrané.

Krizna_ulica_1945_karol_kallay_staraba.jpg
www.facebook.com Karol Kállay

V časoch, keď bola Bratislava trojjazyčným mestom, bola Štefánikova ulica výstavnou ulicou Bratislavy. Na to si už ale asi nikto nespomenie…

Stefanikova_ulica_zac.20.storocia_staraba.jpg
www.facebook.com

Vraj najužšia ulica v Bratislave sa nachádza v historickom centre mesta. Baštova ulica je známa aj tým, že v dome číslo 7 kedysi býval mestský kat.

Bastova_ulica_1950 59_p.poljak_staraba.jpg
www.facebook.com P. Poljak

Kamenné námestie, vyústenie Laurinskej ulice na prelome 19. a 20. storočia. Vpravo sa nachádza budova tržnice, pred ňou je dom, ktorý o pár rokov zbúrajú a namiesto neho postavia Manderlák.

Kamenne_namestie_vyustenie_laurinskej_ulice_19. 20.st_._staraba.jpg
www.facebook.com

Kedysi jedna z hlavných ulíc a hlavná dopravná tepna pretínala mesto takmer na polovicu od Hodžovho námestia po Hurbanovo. Suché mýto bolo v roku 1904 rušnou ulicou.

Suche_myto_1904_staraba.jpg
www.facebook.com

Zaujímavý pohľad na Grösslingovu ulicu. Vľavo sa nachádza známe Gymnázium a vpravo je pôvodná nízkopodlažná stavba. Na území dnešnej ulice sa kedysi nachádzali nivy, záhrady a parky záhonu Grössling, ktoré boli zastavané v 18. storočí.

Grosslingova_ulica_1918_staraba.jpg
www.facebook.com

Palisády počnúc Štefánkou, známou historickou kaviarňou, ktorá sa preslávila úrovňou poskytovaných služieb. Od roku 1904 sa na tom istom mieste nachádza kaviareň dodnes.

Palisady_1904_staraba.jpg
www.facebook.com

Secesný hotel Deák na rohu Štefánikovej a Lermontovovej ulice vznikol podľa projektu J. Schillera. Známy bol najmä vďaka kabaretu a vinárni. Po roku 1918 hotel premenovali na Československý dom, o dva roky kabaret zatvorili a zmazali z neho všetky známky secesie.

Stefanikova_ulica_20.roky_ceskoslovensky_dom_staraba.jpg
www.facebook.com

Kúsok bratislavského korza, Kernov dom, kde bola kedysi obľúbená kaviareň, a na druhej strane sa kedysi nachádzala vinárnička, potom tam bol Mliečny bar a teraz tam nájdete McDonald’s.

Hviezdoslavovo_namestie_pohlad_smerom_krybnejbrane_staraba.jpg
www.facebook.com

Dnešné Námestie SNP sa pred 100 rokmi nazývalo Marktplatz a nachádzal sa tam Hotel Rudolf. Za týmito budovami dnes stojí obchodný dom, kedysi Prior, v súčasnosti OD MY.

Dnesne_namestie_snp_marktplatz_staraba.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X