Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krasy_bratislavy_63.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
3. júla 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #63

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Takto asi chceli ukázať, že v okolí Bratislavy sú/boli vinohrady a dobré vínko. Pohľad spoza Dunaja, spoločensky unavený rytier v polohe, ktorá je určite blízka mnohým z vás. 🙂

Spolocensky_unaveny_rytier_staraba.jpg
www.facebook.com

Tento malý obchodík sa nachádzal na dnešnej Zámočníckej ulici, tam, kde sa stáča k Františkánskemu. Susedná brána je Prašná Bašta. Orientujete sa?

Dnesna_zamocnicka_archiv_rodiny_vaschekovcov_staraba.jpg
www.facebook.com archív rodiny Vaschekovcov

Rathaus – radničný dom je najvyššie položený dom na Zámockej ulici, ku ktorému vedú nádherné zámocké schody.

Rathaus_radnicny_dom_zamocka_staraba.jpg
www.facebook.com

Ružová ulica dostala svoj názov podľa hostinca (neskôr hotela) U zlatej ruže. Pri návšteve mesta v ňom býval cisár Jozef II. Dnes táto ulica nesie meno po spisovateľovi Jankovi Jesenskom.

Ruzova_ulica_staraba.jpg
www.facebook.com

Staré mestské divadlo na dnešnom Hviezdoslavovom námestí sa neskôr „zmenilo“ na Národné divadlo. Námestie dnes vyzerá o niečo lepšie ako koncom 19. storočia.

Stare_mestske_divadlo_staraba.jpg
www.facebook.com

Nezvyčajný bočný pohľad na Dom u dobrého pastiera. Je to pohľad z Beblavého ulice, vľavo je Mikulášska a vpravo Židovská ulica.

Dom_u_dobreho_pastiera_staraba.jpg
www.facebook.com

Takto v polovici minulého storočia vyzerala Ventúrska ulica. Spomínate si na podnik U zlatého kohúta? Otvorili ho niekedy v 60. rokoch.

Venturska_ulica_staraba.jpg
www.facebook.com

Vedeli ste, že nad Vydricou stál takýto most? Obrázok pochádza z roku 1848. Vľavo sa nachádzajú sklárne, kde sa vyrábali okrem iného vianočné ozdoby, a napravo je terajšia vojenská nemocnica.

Most_nad_vydricou_1848_staraba.jpg
www.facebook.com

Na krásnom modrom Dunaji v roku 1900. Na pohľadnici vidno Podhradie aj s domčekmi pod hradným múrom. Vtedy to bol presný opak dneška, hrad je ruina a pod ním sú udržiavané domčeky, v súčasnosti je hrad zrekonštruovaný a pod ním sú/boli ruiny.

Dunaj_hrad_1900_staraba.jpg
www.facebook.com

Františkánske námestie namaľoval Rudolf Alt okolo roku 1850. To je priestor, všakže?

Frantiskanske_namestie_okolo_1850_rudolf_alt_staraba.jpg
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X