Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #7

surfovanie, Dunaj
River Surfing Bratislava Slovakia

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Poštová ulica s Obchodnou ulicou neboli v polovici 40. rokov „zaplnené“ ako dnes. Aleje s trochu nahusto vysadenými stromami a lampami, ktoré boli vyššie ako niektoré domy, sa už v Bratislave, bohužiaľ, vidieť nedajú.

Poštová ulica
Matúš Pokorný

Ortodoxná synagóga na Zámockej ulici bola postavená okolo roku 1864. Túto krásnu budovu však zbúrali niekedy v 60. rokoch. Ako zvyšok Podhradia aj táto synagóga „padla“ pre nejaký rozmar.

synagóga, zbúrané podhradie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Úžasný záber na posledné domy starej Petržalky. Dnes je tam diaľnica a AuPark. Vľavo sa nachádza nedokončený zjazd z Nového mosta a vpravo stromy Sadu Janka Kráľa.

petržalka
ba.foxy.sk

Začiatok Vydrice – Synagóga a dobre známe obchody, ako je ten s tabakom. Kedysi nikto neriešil, že deti chodili kupovať pre rodičov LIPY, pretože to naozaj tak aj bolo. Takéto fotografie nám aspoň môžu pripomenúť, čo všetko sa stratilo.

Synagóga, Vydrica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Kto z vás si pamätá tieto „čudné“ domy? Nachádzajú sa na Krasinského ulici v Trnávke, je to Masarykova kolónia. Našťastie tieto nezvyčajné domy sa dajú obdivovať dodnes. Ak ste ich ešte nemali možnosť vidieť, vydajte sa tam na skusy.

čudné domy, trnávka
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na to, ako bombardujú starú Apolku, sme už spomínali. Tento záber je ale zo Šafárikovho námestia zo 16. júna 1944. Naši americkí priatelia chceli dopriať menej benzínu diktátorovi z Nemecka a rafinéria Apollo bola preto bombardovaná.

Apolka, Šafárikovo námestie
ba.foxy.sk

Táto unikátna fotografia zachytáva obchodný dom Baťa, ktorý postavili v 1931, ešte vo výstavbe. Na jeho mieste stál predtým hostinec Schmidt a Hansl.

Obchodný dom Baťa
Michaela Grossmanová

Pohľad zo Suchého mýta na Hurbanovo námestie niekedy zo začiatku 20. storočia. Krásne domy, z ktorých dnes už, žiaľ, stojí len jeden, tak možno vidieť len na fotografii. Vpravo vidieť roh Kostola Trinitárov.

Staré mýto
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Takýto krásny pohľad sa naskytol každému, kto začiatkom 80. rokov vyšiel na strechu Živnodomu nad Novou scénou. Mali ste niekedy príležitosť sa odtiaľ pozrieť?

hrad
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Slovensku nepotrebujeme more, aby sme sa mohli surfovať, Dunaj nám stačí.

surfovanie, Dunaj
River Surfing Bratislava Slovakia

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk