Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reštaurácia Fajka, Veterná ulica, Suché Mýto
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: business.facebook.com - Dagmar Wienand
14. júna 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwww.facebook.com © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #8

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Aby ste sa hneď na začiatku lepšie rozpamätali, je tu porovnávačka. Križovatka ulíc Zámocká, Židovská a časť Kapucínskej kedysi a dnes.

Zámocká, Židovská a časť Kapucískej ulice
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Zažili ste nezameniteľnú atmosféru Au Café? Tento podnik v sebe spájal skromnosť a spoločenský luxus. Nezáležalo na tom, že tam nebolo prvotriedne zariadenie, ale dôležité boli samotné stretávanie sa a prechádzka popri Dunaji.

Au Café, Petržalka
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Stará fotografia Klariskej ulice ju zobrazuje v plnej kráse. Končilo tam mestské opevnenie/mestské hradby. Na tejto ulici bolo vždy veľa obchodov a prechádzalo sa po nej do historického centra. Okrem pôvodnej dlažby sa už asi všetko zmenilo, preto si jej atmosféru pripomeňte vďaka tejto snímke.

Klariská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Hurbanovom námestí boli okolo roku 1920 samé vinárne, kaviarne a kníhkupectvá. Mayer, Steiner, Redlinger či Schmidt. V roku 1931 na tomto mieste otvorili Obchodný dom Veľký Baťa. Časom sa akosi všetko mení…

Hurbanovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Reštaurácia Fajka stála na rohu Veternej ulice a Suchého mýta. Ak si na ňu nespomínate, zabavte sa aspoň na zachytení doby. Také účesy už dnes na ulici len tak neuvidíte.

Reštaurácia Fajka, Veterná ulica, Suché Mýto
Dagmar Wienand

Meno Duschinsky bolo pojmom. Sklo, porcelán a galantérny veľkoobchod Paul Duschinsky z tohto obrázka sa nachádzal na Marktplatz, presnejšie na rohu SNP a Špitálskej. Nakupovali ste tam niekedy?

MarktPlatz, Duschinsky
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Na Kapucínskej ulici sa kedysi nachádzalo mnoho malých obchodíkov, bohužiaľ ich zbúrali pri výstavbe rýchlostnej komunikácie a Mosta SNP. Počas dňa, keď boli takmer všetky pootvárané, sa predávalo a doslova to tam žilo.

Kapucínska ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Aj vy sa pamätáte na to, ako ste v Tuzexe na Gorkého ulici zháňali džínsy? Tak si možno tiež spomínate na to, že za čias minulých sa v radoch nestálo len na pomaranče a banány. Svedčí o tom aj fotografia, zaznamenávajúca „ľudskú húsenicu“ na Jesenského ulici. Devízový prísľub bol pre mnohých zrejme pomerne silnou motiváciou.

Jesenského ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Fotolab dnes pozná každý, kto si potrebuje dať vyvolať, resp. vytlačiť fotografie. Poznáte ale známy fotoateliér pána Szovu s rodinou, ktorý sa nachádzal na Dunajskej ulici?

Fotoateliér Szova s rodinou
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Ucelený pohľad na už neexistujúcu štvrť Podhradie a časť Vydrice. Kto nezažil, nech sa aspoň kochá.

Podhradie, časť Vydrice
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X