Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trh v centre mesta
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
P. Poljak
21. júna 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwww.facebook.com © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #9

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Túlať sa po úzkych uličkách pod hradom sa, žiaľ, už nedá, ale spomínať na to stále môžeme. Na fotografii je zachytená Šťuková ulica. Naľavo je Arzenál (neskôr pekáreň), napravo Hostinec U modrej šťuky.

Vydrica, Šťuková ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

A opäť fotka Vydrice, tentoraz Žižkova ulica. Dvojposchodová budova pred vežiakom je základná škola, ktorá sa po ukončení školského roka 1967/1968 presunula na Jesenského ulicu. Navštevoval ju niekto z vás?

Žižkova ulica
archív Pamiatkového ústavu SR

Trh plný kupujúcich Bratislavčanov a bio výrobkov. Plodiny bez chémie, ľudia, ktorí nemusia riešiť, či to, čo si vezmú domov, je skutočne bez „závad“. Áno, nostalgia, ale pri takýchto fotografiách si to môžeme dovoliť.

Trh v centre mesta
P. Poljak

Aj deštrukciu treba zdokumentovať. Smutná, ale pravdivá realita. Takto sa končila jedna éra a začínala druhá. Boli ste pri tom?

búranie Podhradia
foxy.sk

V dome vľavo sa nachádzala materská škola. Ak ste ju nenavštevovali, možno si spomeniete na vychýrenú vináreň, ktorá bola na Vysokej 44. Podávali tam zriedené víno a opražený chlieb s cesnakom.

Vysoká ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Uhádnete, čo je na fotografii? Bývalé Slovenské národné divadlo sa nachádzalo v budove, ktorá nespĺňala bezpečnostné kritériá – obsahovala veľa dreva, a preto bolo veľké riziko požiaru. Museli ho prestavať na dnešnú historickú budovu SND. (Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch)

staré divadlo SND
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Ďalší krásny záber Podhradia a Starého Mesta. Fotografie starej synagógy asi nikdy neomrzia a ten zvyšok je príjemný bonus k tomu.

Staré Mesto, synagóga
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Radlinského ulica a v budove vľavo s komínom kefáreň bratov Grunenbergovcov. Vo vieche vľavo na snímke vraj podávali dobré víno. Skúsil ho niekto?

fabrika, kefáreň Grunenbergovcov
Martin Entner

Nádherná fotka zo 60. rokov – Šafárikovo námestie a Univerzita Komenského. Električky vtedy ešte chodili na Starý most a aj do Viedne, z Petržalskej strany.

UK, Šafárikovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Spoznávate Domplatz? A čo Salvatorovu Apotheku? Kedysi nádherný dom, ktorého priečelie zdobila socha Salvátora a v ktorého priestoroch sa nachádzala historická Lekáreň u Salvátora, bol zariadený originálnym barokovým nábytkom.

Domplatz, lekáreň u Salvátora
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X