Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #1

Stará Bratislava
Miloš Nosál, Steve Burgman Boldis, Stara mat vravievali, Neznámy autor

Spomienky sú niekedy zradné. Myslíme si, že si niečo pamätáme a zrazu nám dôjde, že to bolo úplne inak. Staré fotografie majú silu uchovávať dianie a pamätať si aj za nás. V seriáli, ktorý sme pre vás pripravili, vám ukážeme každý týždeň desať fotografií, desať miest, situácií, krás, na ktoré by ste si vy či vaši rodičia mohli zaspomínať.

Onedlho bude pod hradom stáť Zuckermandel. Stále sa niečo stavia, rúbu sa stromy a niečo sa mení. Na časy, keď to pod hradom vyzeralo takto, môžeme už iba spomínať.

hrad, ilja zeljenka
Miloš Nosál

Viete, ktorá je toto ulica? Už síce dávno nevyzerá takto, ale svoje čaro, hoci trochu vynovené, stále má. Žižkova ulica aspoň na fotografiách zachytáva kúzlo starých čias.

Žižkova ulica
Stara mat vravievali

Viete, čo sú to za ulice: Februárového víťazstva a Štolverkova? Ak nie, nevadí, určite totiž poznáte Račiansku ulicu. Na fotografii je Februárka ešte približne v roku 1960, keď nebolo ani tak veľa domov, ani tak veľa áut. A všetko bolo akési krajšie…

Račianska ulica
Matúš Pokorný

V 50. a 60. rokoch sa na uliciach objavilo raz za čas nejaké to vozidlo (auto či autobus). A premávku riadil policajt. Na Šafárikovom námestí bol tiež jeden taký.

Šafárikovo námestie
Poljak

Krížna, či Stenierova? Alebo obidve? Takéto budovy sa dnes už nestavajú, napriek tomu môžete obdivovať tú precíznu prácu. Fotka z roku 1958 zachytáva ulicu G. Šteinera počas výstavby.

Ulica G. Šteinera
Steve Burgman Boldis

Poznáte bývalý Trinitársky kláštor na Župnom námestí? V polovici 19. storočia ho prestavali na Župný dom a v budove istý čas sídlila i Národná rada Slovenskej republiky.

Župný dom
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Staré dobré Kollárovo námestie s rovnako starými a dobrými starými budovami. V týchto časoch v nich boli sklady s nábytkom. Fotka pochádza približne z konca 60. a začiatku 70. rokov.

Kollárovo námestie
Neznámy autor

Hotel Carlton bol v druhej polovici 60. rokov vychytenou lokalitou. Vtedy tam bol nočný bar a hotel mal vlastný kabaret (všimnite si tie luxusné autá, parkujúce pred ním). To sa už dnes nevidí.

hotel Carlton
Neznámy autor

V roku 1970 neznámy autor zachytil prestavbu SNG. Tá technika a poloprázdne ulice dnes vyvolávajú úsmev na tvári. Navyše budova SNG je ešte bez nepekného predného dielu.

SNG, prestavba
Neznámy autor

V Bratislava založili jednu z prvých fabrík na výrobu šumivého vína. Sídlila na súčasnej Radlinského ulici. Dnes už akoby to ani nebola pravda… Pravda?

Hubert, šumivé víno, Radlinského ulica
Bratislavský okrášľovací spolok

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = „//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3“;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk