Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nádvorie hradu
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
13. decembra 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #34

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Hrad pred rozsiahlou rekonštrukciou v 60. rokoch vyzeral tak, ako na fotografii. Po požiari v roku 1811, ktorý celý objekt premenil na ruiny, dlho chátral.

hrad
www.facebook.com

Nádvorie hradu okolo roku 1958, v bývalých stajniach sú dnes kancelárie poslancov NR SR (veľká zmena teda asi nenastala). Filmové festivaly na amfiku, rôzne akcie a najmä krásne spomienky. Na čo z tohto obdobia si pamätáte najviac?

nádvorie hradu
www.facebook.com

Nádherný obrázok Podhradia približne z roku 1885 zachytáva Beblavého ulicu. Aký podnik tam bol, že sa tam zišlo toľko ľudí, netušíme, ale pravdepodobne išlo o nejakú charitatívnu polievkáreň.

Podhradie
www.facebook.com

Zaujímavá pohľadnica z roku 1901 otvára každému, komu bola určená, Krásy Bratislavy. Pod obalom sa toho skrýva veru veľa, niekedy len treba hľadať.

Dunaj, hrad
www.facebook.com profila.hu

Niekedy v roku 1905 vnímal ten, kto danú pohľadnicu zhotovil, Bratislavu najmä cez Dunaj, hrad a Podhradie. Dominanty mesta (temer všetky) mu vládnu stále.

Dunaj. hrad
www.facebook.com

V 20. rokoch fungovala ochrana štátnych hraníc. Po Dunaji sa plavili takéto loďky so strážcami poriadku.

hrad, Dunaj
www.facebook.com

Okolo roku 1933 bol už Dunaj pokojnejší a mesto vyzeralo trochu zatopenejšie. Rúra vpravo označovala okraj chodníka, čiže podľa nej bolo vidieť, ako je hladina rieky vysoko.

Dunaj. hrad
www.facebook.com

Z petržalskej strany bol okolo roku 1912 takýto krásny pohľad na Bratislavu. Večná škoda, že sa nezachoval ten nádherný plot s lampami. 🙁

Dunaj, hrad
www.facebook.com

V 30. rokoch už vyzerala Bratislava z petržalskej strany o niečo inak, ale Dunaj bol stále na svojom mieste, hrad stál, Podhradie bolo ešte v poriadku, takže sa toho až tak veľa nezmenilo.

Dunaj, hrad
www.facebook.com

Na Dunaji to v 1919 teda žilo. V tomto roku sa z Prešporákov stali Bratislavčania a ako vidno podľa nápisu, hneď si to vzali za svoje. 🙂

Dunaj. hrad
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X