Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dunaj, hrad
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
20. decembra 2015 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #35

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Bratislava na Dunaji vyzerala v 30. rokoch približne takto. Ak sa neviete zorientovať, tu je malá pomôcka – ten bafkajúci komín vľavo by mal patriť kotolni Grösslingu. Súhlasí?

Dunaj
www.facebook.com

Viete, že v Bratislave fungoval kyvadlový most? Hovorilo sa mu aj lietajúci a slúžil na prepravu ľudí i tovaru. Kompa bola zavesená na lane, čo umožňovalo premávanie aj po/proti prúdu Dunaja.

kyvadlový most, hrad
www.facebook.com

Bratislavský prístav bol okolo roku 1925 dosť vyťažený. Ľudia sa očividne poriadne „namakali“, keď chodili na loď po takých lávkach. 🙂

Dunaj, prístav
www.facebook.com

Koncom 50. rokov niekto urobil takýto pekný záber Podhradia. Miesto, z ktorého je záber urobený, bolo niekde pri pohraničnom pásme. Záber dokumentuje vtedajší stav zástavby pod hradom.

podhradie
www.facebook.com

Ďalší pohľad na Dunaj, tentoraz v trochu domáckejšej verzii. Skutočný život ľudí počas bežného dňa vyzeral v dávnejších časoch možno práve takto.

Dunaj. hrad
www.facebook.com

V roku 1915 kolovala po svete aj takáto pekná pohľadnica. Opäť krásny záber na hrad a jeho okolie.

hrad, Dunaj
www.facebook.com

V polovici minulého storočia si Dunaj tiekol, kade sa mu zachcelo. Pečnianske rameno je už vysušené, vtedy však slúžilo ako pláž pre miestnych. V tom čase už bolo Podhradie temer zbúrané a konali sa prípravy na Most SNP.

Dunaj, hrad
www.facebook.com

Vojtech (Béla) Marx je okrem iného autorom aj tohto nádherného akvarelu. Nábrežie je ešte plné stromov a všetko je akosi farebnejšie. 🙂

Dunaj, hrad
www.facebook.com

V prístavisku kotvili malé, ale aj väčšie lode. Kotviace parníky slúžili na prepravu osôb, obrovské nákladné člny tlačil pred sebou remorkér.

hrad, prístavisko
www.facebook.com

Záber ako zo starého filmu. Okolo 1937 sa z petržalského nábrežia núkal takýto pohľad na hrad a jeho okolie. Čo sa stalo s tým nádherným zábradlím, nikto ani len netuší (ak ho nemá v záhrade).

hrad, Dunaj
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X