Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UKF
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
3. januára 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #37

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Objekt na Gondovej ulici poznali mnohí Bratislavčania pod názvom Vládna budova. V období medzi dvoma svetovými vojnami tam sídlila krajinská vláda, ktorej najvyšším predstaviteľom býval krajinský prezident. Už niekoľko desaťročí je však tento objekt známy ako filozofická fakulta. Kto z vás v tejto peknej budove študoval?

Vládna budova
www.facebook.com

Avion bol v celonárodnej ankete Stavba storočia vyhlásený za stavbu 20. storočia v kategórii obytných budov. V 40. rokoch tam bola autobusová stanica, ktorá sa neskôr presťahovala na novovybudované Mlynské Nivy. Aké sú vaše spomienky na Avion?

Avion
www.facebook.com

V 60. rokoch sa na nádvorí Slovenskej národnej galérie ešte nachádzala zeleň a bolo to veľmi príjemné miesto na oddych. Dodnes si zachovalo niečo z tohto čara, hoci socha Milenci od Alexandra Trizuljaka je už na Dulovom námestí a SNG je „okrášlená“ kovovou opachou. 🙂

SNG
www.facebook.com

Spoznávate Dessewffyho palác, ktorý sa nachádza na Námestí Ľudovíta Štúra? Na pohľadnici z roku 1919 vyzerá úplne rovnako ako dnes.

Dessewffyho palác, Námestie Ľudovíta Štúra
www.facebook.com

Okolo roku 1959 bola Univerzita Komenského situovaná v o niečo krajšom prostredí. Zeleň sa nachádzala dokonca aj na ostrovčekoch uprostred križovatky. No proste krása.

UKF
www.facebook.com

Rokokový klenot Mirbachov palác bol postavený na mieste starej zástavby, ktorá sa spomína už v roku 1459. Ešte v druhej polovici 16. storočia to bola drevená stavba. Podobu, v akej ho poznáme dnes, získal v rokoch 1768 až 1770.

Mirbachov palác
www.facebook.com

Aspremontov letný palác je jednoposchodový barokový palác v Medickej záhrade. Postavili ho v roku 1769 podľa projektu J. J. Thalera. Kto z vás počas svojho detstva obľuboval tento krásny kút Bratislavy?

Aspremontov palác, Medická záhrada
www.facebook.com

Bývalú Tereziánsku sýpku z roku 1773 odkúpilo v roku 1901 mesto. V období rokov 1913 až 1919 na tomto pozemku postavili budovu Reduty. Tá dnes patrí k najvýznamnejším historickým kultúrno-spoločenským a reprezentačným stavbám mesta. Súhlasí?

Tereziánska sýpka, Reduta
www.facebook.com

Takto vyzerala budova tzv. Umelky – Umeleckej besedy slovenskej niekedy v roku 1945, či v roku 1946. V pozadí si môžete všimnúť budovu Ministerstva vnútra.

Umelka, Ministerstvo vnútra
www.facebook.com

Okolo roku 1940 vyrástol na dnešnom Námestí 1. mája novučičký Hotel Tatra. Domčeky vedľa neho teda dostali veľkého suseda. 🙂

Hotel Tatra, Námestie 1. mája
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X