Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krasy_bratislavy_38.jpg
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
10. januára 2016 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Krásy Bratislavy alebo ako hlavné mesto vyzeralo kedysi, časť #38

Uvideli ste pred týždňom desať miest „novými“ očami? Vybavili ste si minulosť? Odhalili ste krásy Bratislavy tak ako sa menila v čase? Ak ste v mysli čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali s radosťou a kladne máme pre vás dobrú správu. Teraz si s nami totiž spomínanie môžete zopakovať.

Spoznávate budovu Židovskej nemocnice na Šulekovej ulici, ktorá bola známou pôrodnicou? Kto z vás tam prišiel na svet?

Židovská nemocnica
www.facebook.com

V nádhernej budove na Špitálskej ulici sa nachádza Policajné riaditeľstvo. Podľa sôch na priečelí budovy sa nazýva U dvoch levov. Nad vstupom do budovy sú dve sochy Atlasov, ktoré držia priečelie balkóna s nápisom Policajné riaditeľstvo.

Špitalská ulica, policajé riaditeľstvo
www.facebook.com

Stavba pre Poľnohospodárske múzeum (1924 – 1940) bola pobočkou Československého zemědělského muzea, ktorého expozície boli slávnostne otvorené 4. mája 1930. Projekt podľa návrhu architekta Milana Michala Harminca bol realizovaný v rokoch 1924 – 1928. Múzejná budova na Vajanského nábreží doteraz patrí k cenným stavbám hlavného mesta. Fotografia vznikla niekedy koncom 30. rokov.

Zemědělské múzeum
www.facebook.com Martin Entner

V roku 1919 vyzerala Štátna nemocnica celkom k svetu. Niektoré časti tejto nádhernej budovy sú dnes doslova v havarijnom stave. Areál, ktorý dýcha históriou, by si zaslúžil komplexnú rekonštrukciu.

Štátna nemocnica
www.facebook.com

Budova Evanjelického lýcea na rohu Palisád a Moyzesovej ulice pôsobila už niekedy v 30. rokoch skutočne impozantne. Od polovice 50. rokov tam sídlila Stredná umelecká škola.

Palisády
www.facebook.com

Trnavské mýto bolo kedysi o niečo krajšie ako dnes, aspoň podľa tejto fotografie. V 30. rokoch boli na stožiari na námestí hodiny, aby ľudia vždy vedeli, koľko je presne hodín.

Trnavské mýto
www.facebook.com

V 50. rokoch sa ľudia mohli bicyklovať stredom ulice a nikde ani jedno auto. V bytovkách na Riazanskej ulici sa nachádzali byty robotníkov zo Závodu mieru.

Riazanska ulica
www.facebook.com

Univerzita Komenského a bývalá vládna budova na Gondovej ulici v 60. rokoch minulého storočia. Tá prehustená premávka by dnes potešila. 🙂

Univerzita Komenského
www.facebook.com

Hotel Devín bol do prevádzky uvedený v roku 1954. Autorom projektu je architekt Emil Beluš. Chodili ste tam na kávičku či zmrzlinu so šľahačkou?

Hotel Devín
www.facebook.com

Pred Nemocnicou u Milosrdných bratov sa na prelome 20. a 30. rokov nachádzal celkom pekný vozový park. 🙂

Nemocnica u milosrdných bratov
www.facebook.com

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X