Kreslenie v uličkách Starého Mesta je úžasným zážitkom

Maliarska ulicka.jpg
Eva Vašková

Mestská časť Staré Mesto ponúka počas júla možnosť stať sa pouličným umelcom. Vyzdvihnete si svoju stoličku a stojan a maľujete. Navonok jednoducho znejúcu aktivitu dotiahnu do konca len naozaj umeniu oddaní. Odmenou im je nevšedný zážitok.

Výtvarný workshop Kreslenie v uličkách Starého Mesta prenáša umenie z ateliérov doslova priamo do ulíc. Ako hovorí za organizátorov Beáta Tarjányiová, mnohí túžia vyskúšať si, aké je to pracovať v exteriéri a kresliť zákutia historických uličiek. Zároveň však dodáva, že kresba naživo je oveľa náročnejšia ako napríklad z fotografie. „Mnohí sa zúčastnia na workshope len raz, zistia, že okrem iného je to i dosť fyzicky náročné. Pri takomto výtvarnom sebarealizovaní zostanú len tí naozaj najvytrvalejší. Skutočne sa nájde len zopár účastníkov, ktorí sa zúčastnia na všetkých termínoch,“ uvádza Beáta.

Odborné vedenie

Aby to však nepôsobilo príliš odstrašujúco, je potrebné povedať, že celým workshopom prevádza skúsený odborník. Ten vždy navedie tým správnym smerom. Aktuálne ním bude akademický maliar Dušan Sekela. Podľa jeho slov to nie je len o rozvoji vlastných umeleckých ambícií, ale aj o akomsi posilnení citového vzťahu k historickým tradíciám „perly na Dunaji“.

„Sám som sa na strednej umeleckej škole rád túlal starými uličkami a snažil sa zachytiť ich krásu zdokonalenú patinou času a prežitými príbehmi ľudí, ktorí tu žili svoje šťastné, ale aj trpké chvíle,“ hovorí Dušan.

Netradične zrelaxovať v uličkách Starého Mesta môžete počas ktoréhokoľvek z ponúkaných termínov. Ten prvý začína už 9. júla a posledný 23. júla. Skúsenosti z predchádzajúcich dvoch ročníkov hovoria, že všade prítomní okoloidúci v rámci letom pulzujúceho mesta sú v tomto prípade často skvelým motivačným prvkom. A priam poeticky pozýva na workshop priamo Dušan: „Poznávaním týchto očarujúcich zákutí Bratislavy, ich stvárňovaním a prebádaním, získava autor priam ľúbostný vzťah k zobrazovaným uličkám. Vtedy maliar cíti, ako tu pretiekla história človečenstva.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk