Kritické parkovanie v okolí Nemocnice svätého Cyrila a Metoda na Antolskej ulici

Nemocnica na Antolskej, UNB
SITA

Univerzitná nemocnica Bratislava – Nemocnica svätého Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke patrí medzi najväčšie nemocnice v Bratislave. Parkovanie pri nej je pre mnohých pacientov náročné, občas nereálne. Pacienti žiadajú parkovanie v areáli zadarmo.

Nemocnicu denne navštevujú stovky ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Mnohí tam prichádzajú práve autom. Hoci má poliklinika svoje vyhradené miesta, kapacitám nestačia. Prvých 15 minút parkovania tam je zdarma, každá ďalšia hodina je za euro. Nemocnica vyhradila pri Chorvátskom ramene 54 miest na bezplatné parkovanie. ZŤP majú vyznačené svoje miesta, a okrem toho môžu parkovať na platených zadarmo.

Fakultná nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici, Petržalka
SITA

Pacienti, ktorí nemajú priaznivú finančnú situáciu, uprednostňujú parkovanie mimo platených miest. Tie sú ďaleko a niektorí pacienti majú problém s pohybom. Kvôli tomu často stoja na zakázaných miestach, čím môžu brániť vjazdu sanitiek. Za takéto parkovanie hrozí pokuta až vo výške 50 eur, prípadne odtiahnutie auta.

Ministerstvo zdravotníctva ešte v roku 2016 sľúbilo pacientom, že v budúcnosti nastavia pravidlá tak, aby pacienti mohli parkovať zadarmo. Bývalá hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Stanislava Pondelová sa vyjadrila tak, že cena parkoviska musí byť prispôsobená pacientom, ale zároveň sa parkovacie možnosti nemôžu zneužívať. Podľa nej parkoviská nie sú súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti, a preto to poisťovne nepreplácajú.

Do dnešného dňa sa pacienti zmeny nedočkali, a tak sú odkázaní na platené parkovanie, alebo prechádzku napriek zdravotným problémom.

Možnosťou ako sa dostať do nemocnice bez uvedených problémov je využitie mestskej hromadnej dopravy. Pred nemocnicou stoja linky číslo 59 a 99, na zastávke Antolská.  Problémom je, že spoj 99 má dlhú trasu, ale len cez Petržalku. Linka číslo 59 má trasu z Rače na Pántoch, cez Račianske mýto až na Antolskú. Pacienti, ktorí cestujú iných miest Slovenska, sa musia z autobusovej alebo hlavnej vlakovej stanice dopraviť minimálne dvomi spojmi. Pre niektorých pacientov s vážnymi zdravotnými problémami je to veľmi náročné.

Nemocnica ročne ošetrí tisíce pacientov. Navštevujú ju ľudia z celého Slovenska. Poliklinika prevádzkuje aj urgentný príjem. Okrem toho patrí medzi najlepšie pôrodnice na Slovensku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk