Kryokomora na Ševčenkovej ulici nebude, investor od zámeru upustil

Tekuty dusik pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Kryokomora na Ševčenkovej ulici v Petržalke nebude. Investor totiž od vybudovania komory v tejto lokalite upustil. Uviedol to petržalský miestny poslanec Juraj Kríž. Miestne zastupiteľstvo v Petržalke totiž vlani v apríli prenájom pozemku pre komoru zamietlo, viacerí poslanci s jej umiestnením v mestskej časti nesúhlasili.

Spoločnosť MIKOSTAR, s. r. o., plánovala v petržalskej lokalite prevádzkovať regeneračné štúdio, ktorého súčasťou mala byť aj kryokomora. Jej vybudovanie by však znamenalo, že by na trávnatej ploche v blízkosti polyfunkčnej budovy na Ševčenkovej ulici umiestnili stacionárny zásobník na tekutý dusík. Investor dokonca začal vlani robiť stavebné úpravy napriek tomu, že nemal od Petržalke prenajatú parcelu, kde chcel nádrž umiestniť. Obyvatelia i poslanci poukazovali na potenciálne bezpečnostné riziko, ktoré predstavoval práve zásobník chemickej látky v obytnom bloku, navyše v blízkosti materskej školy.

Zásobník tŕňom v oku

Záujemca o prevádzku komory podal žiadosť na mestskú časť vlani v januári. Pre vydanie stavebného povolenia na umiestnenie zásobníka si investor potreboval prenajať trávnatú plochu v blízkosti budovy, kde mala prevádzka sídliť. Pre nejasnosti a výhrady, ktoré sa týkali dopravnej obsluhy, parkovania alebo prípadných bezpečnostných rizík nádrže tekutého dusíka v obytnej zóne, petržalskí poslanci so zásobníkom nesúhlasili.

Záujemca však aj napriek tomu začal o niekoľko dní so stavebnými prácami. Konanie investora sa stretlo s výrazným nesúhlasom zo strany obyvateľov lokality, ako aj miestnych poslancov. Vlani v apríli na petržalskom zastupiteľstve okrem pobúrených obyvateľov vystúpil aj investor zo spoločnosti MIKOSTAR, s. r. o. Priznal, že komora bola v tom čase čierna stavba, za čo sa ospravedlnil, zároveň sa však snažil poslancov presvedčiť, že bude prospešná. „Zásobník dusíka v obytnej lokalite je nielen nebezpečný. Ševčenkova ulica je z pohľadu statickej aj dynamickej dopravy jedna z najrušnejších ulíc v Petržalke, keďže tu sídli nielen daňový úrad,“ uviedol Juraj Kríž.

Podľa neho v rámci bytového domu investor namiesto kryokomory plánuje vybudovať rekondično-regeneračné centrum v rámci priľahlého nebytového domu. Prevádzka by sa mala zamerať na lymfodrenáže, masáže a pohybové procedúry. „Stále je však konanie o odstránení stavby spevnenej plochy, ktorá sa nachádza na parcele v tesnom dotyku s nebytovým domom a ktorú investor vybudoval načierno. Obyvatelia očakávajú, že celá vec sa navráti do pôvodného stavu,uzavrel poslanec miestneho zastupiteľstva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk