Obyvatelia Bratislavy zasielajú na Zelenú linku podnety o intenzívnom zápachu, ktorý pravdepodobne pochádza zo Slovnaftu.
Naša planéta čelí mnohým problémom, ako sú napríklad emisie skleníkových plynov. Spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, lesné požiare či povodne.
S cieľom zachrániť našu planétu sa v škótskom Glasgowe v nedeľu 31. októbra začala klimatická konferencia COP26. Stretli sa na nej zástupcovia z viac ako 170 krajín sveta. Na konferenciu odletela aj prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjadrila sa, že ak sa nezalarmujeme, dôsledky na životoch ďalších generácií budú neodvrátiteľné.
Najväčší producenti emisií
Zaujímalo nás, ktorá spoločnosť v Bratislavskom kraji vyprodukovala za minulý rok najviac emisií. Údaje o prevádzkach zo systému obchodovania s emisnými kvótami nám poskytla hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Catherine Černochová.
Prvenstvo patrí rafinérii Slovnaft, vyprodukovala 1 014 614 emisií. Petrochémia Slovnaftu vyprodukovala 396 351 emisií a tepláreň spoločnosti 783 029 emisií.
Na druhom mieste skončila spoločnosť CRH Slovensko s 963 328 emisiami. Ďalším veľkým producentom je PPC Energy so 189 210 emisiami. Volkswagen Slovakia vyprodukoval 44 231 emisií. Najlepšie dopadla spoločnosť PPC Investments – vypustila do ovzdušia 42 emisií.
V tabuľke nižšie nájdete poradie producentov emisií v Bratislavskom kraji za rok 2020. Ako vysvetlila hovorkyňa, emisie sú vyjadrené v tonách ekvivalentov CO2. Ekvivalent zahŕňa aj ostatné skleníkové plyny, ktoré sú v smernici a na základe ich potenciálu globálneho otepľovania vyjadrené ekvivalentným množstvom oxidu uhličitého.
„Ohne“ nad Slovnaftom
Ministerstva životného prostredia sme sa pýtali aj na bližšie informácie o výskyte „ohňov“, ktoré vídavať nad Slovnaftom. Hovorkyňa objasnila, že ide o poľné horáky.
„Sú to technologické zariadenia, ktoré slúžia predovšetkým na bezpečné zneškodnenie odpadových plynov z rafinérie ich spálením. Používajú sa najmä pri nábehoch a odstávkach, technologických zariadení rafinérie, tiež pri generálnych revíziách, opravách, technologických zarážkach a iných nevýrobných stavoch, vrátane havarijných stavov, kedy nie je možné zabezpečiť využitie odpadových plynov, ale je nutné ich zneškodnenie. Účelom týchto zariadení je zaistenie bezpečnej prevádzky rafinérie,“ uviedla hovorkyňa.
Ministerstvo štatistiku výskytu „ohňov“ nevedie. Z údajov v Národnom emisnom informačnom systéme však plynie, že výskyt je stále pomerne rovnaký s výnimkou roku 2017, kedy boli o približne 50 % vyššie. O plánovaných odstávkách či revíziách rafinéria informuje na svojom webe alebo cez mobilnú aplikáciu Dobrý sused.
Intenzívny zápach
Zelená linka, ktorá spadá pod ministerstvo, eviduje niekoľko podnetov od obyvateľov v súvislosti s intenzívnym zápachom. Pravdepodobne pochádza zo Slovnaftu.
Koncentrácie znečisťujúcich látok z Bratislavy a iných miest zaznamenáva každý deň Slovenský hydrometeorologický ústav, nájdete ich na tomto linku.
Hlásenia linky uvádzajú, že zápach je intenzívny v nočných hodinách. Obyvatelia, ktorí žijú pri rafinérii, sa sťažujú na hluk a plamene. „Počas týchto vizuálnych efektov boli v rámci monitorovania kvality ovzdušia opakovane zaznamenané aj prekročené povolené hodnoty koncentrácie nebezpečných látok v ovzduší,“ dodáva na záver Černochová.