Ktoré stavby v Bratislave sú hotovou katastrofou? Anticenu za architektúru získali Saleziáni či Nové Nivy

Anticena Brutus
Foto: Facebook/ Brutusofficial, Bratislavadeň (KK) - koláž Bratislavadeň

Anticena Brutus sa inšpirovala architektonickou súťažou CE ZA AR.

Ocenenia Slovenskej komory architektov sú rozdané. Ak vás zaujíma, ktoré stavby z hlavného mesta najviac zaujali, výsledky nájdete tu.

Absolútny víťaz

Svojich víťazov spoznala aj súťaž Brutus, ktorá rozdala „prestížne“ ocenenia niekoľkým bratislavským stavbám. „Cézar je víťazom, BRUTUS ho však zabíja,“ opísala súťaž svoje motto na Facebooku.

Brutus udelil ceny, podobne ako CE ZA R, v niekoľkých kategóriách. Do poroty zasadli priaznivci architektúry a vybrali 7 najhorších počinov z architektonickej tvorby. Absolútnym víťazom sa stala zástavba v Jasnej.

Prešľapy bratislavskej architektúry

Z Bratislavy si anticenu odniesli 3 stavby – Saleziáni Miletičova, Nové Nivy a Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Saleziáni Miletičova

V kategórii premárnená príležitosť a dilemy estetiky vyhrala stavba Saleziáni Miletičova. Brutus si neodpustil na adresu stavby úprimný komentár.

V roku 2017 vyhralo dobre pripravenú súťaž na úpravu oratória štúdio ´A´. Prvý zmätok nastal, keď sa investor (Saleziáni) rozhodol vymeniť architektov a pôvodného víťaza vymenil za kanceláriu ´B´. Metafyzika kategórie BRUTUS nastala s postupným odhaľovaním výsledku z dielne autora ´C´. Načo márna snaha mnohých a kvalitný produkt súťaže, keď výsledok aj tak zabezpečia vyššie sily. ´Priestory nového oratória sú zazrak a bol to aj Boží sen,´ povedal direktor saleziánskej komunity František Kubovič,“ uviedol Brutus na Facebooku.

Anticena Brutus
Anticena Brutus putovala pre Saleziánov na Miletičovej. Foto: Facebook/ Brutusofficial
Anticena Brutus
Anticena Brutus putovala pre Saleziánov na Miletičovej. Foto: Facebook/ Brutusofficial

Nové Nivy

Hoci sa dlhoočakávaná autobusová stanica Nové Nivy a nákupné centrum otvorili iba koncom septembra, už stihli schytať kritiku. Moderný vzhľad stavby zrejme nebol po vôli porote Brutusa. Stavba zvíťazila v kategórii rekonštrukcia, obnova a adaptácia budov.

„Pôvodný podnet z verejnosti smeroval na Nivy Tower, ale ako sa hovorí, it was before it was even cooler! A preto sa porota Anticeny BRUTUS uzniesla venovať pozornosť celému Nové Nivy konceptu. Aký smelý počin v roku 2021 otvoriť dom o veľkosti mestského bloku bez jediného okna a prevádzky v úrovni parteru. Pardon, jediným oknom je Drive-in žltého ´M´. Tak jedno ´Flurry´ v aute namiesto pohára vína na terase, s prípitkom za lepší a zdravší život v meste! Sen o mestskom bulvári Mlynské Nivy ostal len mokrým snom o mestskej triede plnej života. ´Návštevníci sa môžu tešiť na destináciu, ktorá posunie zážitok z cestovania, nakupovania, či trávenia voľného času na nový level´, uviedol CEO HB Reavis René Popik. Popíku a gýčiku sme na otvorení tejto megastavby rozhodne videli dosť. Za všetky prikladáme maľbu veľdiela insitným umelcom, ktorý sa nechal oslovovať ako Marek Maestro,“ zhodnotil Nové Nivy Brutus na Facebooku.

Anticena Brutus
Anticena Brutus putovala pre Nové Nivy. Foto: Facebook/ Brutusofficial
Anticena Brutus
Anticena Brutus putovala pre Nové Nivy. Foto: Facebook/ Brutusofficial

Stavebná fakulta STU v Bratislave

Tretia anticena alebo tretí hriech architektúry patrí fakulte vysokej školy na Radlinského ulici. Brutus hodnotí negatívne rekonštrukciu, ktorou budova prešla. Fakulta vyhrala v kategórii problematické spoločenské kontexty.

„Cena verejnosti alebo 7. hriech architektúry pre ´obnovu´ budovy Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Aj keď to znie banálne, je to vážne. Lebo aj keď platí, že šuster chodí bosý, radšej si kúpime kvalitné topánky od obutého obuvníka. Inými slovami, budova v ktorej vychovávame generácie stavebných inžinierov si zaslúži viac ako len namalovať, viac ako len zatepliť. Ale hlavne viac, ako zahanbiť pôvodnú materiálnu podstatu a kvalitu na úkor tepelnej fyziky. A v tomto ocenení platí, že nie všetko zateplené zlato sa blyští,“ myslí si Brutus.
Anticena Brutus
Anticena Brutus putovala Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Foto: Facebook/ Brutusofficial

Aký je váš názor na ocenené stavby anticenou Brutus?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk