Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

BHS Záverečný koncert 58. ročníka festivalu

Bhs zaverecny koncert 58 rocnika festivalu 19 bhs 2023 netopil karvay png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Účinkujú

Slovenská filharmónia
Tomáš Netopil
– dirigent
Dalibor Karvay
– husle

Program

Johannes Brahms – Koncert pre husle a orch. D dur, op. 77
Eugen Suchoň – Metamorfózy, ESD 77b

Vstupné  30, 26, 20 €      Vstupenky

Brahmsov jediný husľový koncert patrí spolu s koncertmi Beethovena, Mendelssohna a Čajkovského medzi štvoricu ťažiskových inštrumentálnych koncertov, napísaných pre tento nástroj v 19. storočí. Venoval ho priateľovi Josephovi Joachimovi, v tom čase azda najvýznamnejšiemu huslistovi (inak rodákovi z neďalekej rakúskej obce Kittsee). Premiéra sa uskutočnila 1. januára 1879 v lipskom Gewandhause pod skladateľovou taktovkou. Dielo patrí medzi najnáročnejšie a najrozsiahlejšie v husľovej literatúre. Vysoké požiadavky kladie najmä na ľavú ruku, kde sa vyskytujú časté dvojhmaty, veľké skoky a iné náročné prvky. Dalibor Karvay sa s týmto dielom predstavil so Slovenskou filharmóniou už na jeseň 2013; dnes bude koncert interpretovať na vrchole svojich tvorivých síl, na vzácnom Stradivariho nástroji z roku 1694, ktoré mu do užívania prepožičala Rakúska národná banka.
Najznámejšia symfonická skladba Eugena Suchoňa Metamorfózy, má podtitul päť variácií na vlastné témy. V orchestrálnej podobe po prvý raz zaznela pred sedemdesiatimi rokmi, v októbri 1953 v podaní Slovenskej filharmónie, pod taktovkou Ľudovíta Rajtera. Prekrásnymi orchestrálnymi farbami doslova hýriaca partitúra vyjadruje skladateľove zážitky z pohnutých rokov 1935 – 1945, pretlmočené jedinečným umeleckým jazykom autora. Aj keď sa v poslednej, piatej časti obsahovo dotýka hrôz vojny, dielo sa končí jasnou tóninou E dur, ktorú Suchoň použil na vyjadrenie víťazstva a nádeje do budúcnosti. Na záverečnom koncerte zaznie toto reprezentatívne slovenské dielo pod taktovkou významného českého dirigenta Tomáša Netopila a bude dôstojnou hudobnou bodkou za 58. ročníkom BHS.

Tomáš Netopil
Tomáš Netopil,  foto Marco Borggreve
Dalibor Karvay
Dalibor KarvayMestská časť Dúbravka vymenila riaditeľa Domu kultúry Dúbravka a mení aj organizáciu kultúry v mestskej časti. Dom kultúry Dúbravka totiž ako príspevková organizácia zanikne a od marca bude patriť pod miestny úrad. Nové oddelenie bude zastrešovať celú kultúrnu ponuku v mestskej časti a zabezpečovať kultúrne akcie. Rozhodli o tom na februárovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva dúbravskí poslanci. Pre zmenu organizácie kultúry sa Dúbravka rozhodla preto, že kultúra v mestskej časti doteraz fungovala v dvoch líniách a často bola chaotická, vysvetľuje hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová. V mestskej časti sa totiž v súčasnosti o túto oblasť stará oddelenie kultúry, školstva, športu a projektových činností, no funguje tam aj príspevková organizácia Dom kultúry Dúbravka, ktorá organizuje kultúrne podujatia. To sa od marca zmení a obe sa spoja v jednom oddelení na miestnom úrade. Zmenou v organizácii kultúry chce Dúbravka zefektívniť aj prácu domu kultúry či prehodnotiť počet jeho zamestnancov. Dnes totiž v dome kultúry pracuje deväť ľudí, z toho osem na plný pracovný úväzok. Zmenami chce mestská časť tiež zlepšiť hospodárenie a starostlivosť o tento majetok. Inventarizácia totiž odhalila neporiadok v evidencii, chýbali tiež časti zariadenia a majetku domu kultúry v hodnote 65-tisíc eur, dodala Marcinátová. Dúbravka sa zároveň rozhodla vymeniť aj riaditeľa Domu kultúry Dúbravka. Doterajšiu riaditeľku Henrietu Dóšovú od marca nahradí Peter Varga. Nového šéfa kultúrneho domu mestská časť vybrala vo výberovom konaní. Varga prešiel dvoma kolami konkurzov a výberom nezávislej poroty zloženej z odborníkov z rôznych oblastí kultúrneho života. Do funkcie ho v utorok 9. februára schválili dúbravskí poslanci. „Chcem pritiahnuť kultúru späť do Dúbravky a prilákať aj nových umelcov. Potrebný bude aj personálny audit a posúdenie výhodnosti existujúcich zmlúv,“ sprostredkovala slová Petra Vargu hovorkyňa Dúbravky.
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia, foto Peter BrenkusV areáli bývalého ihriska medzi ulicami Šášovská-Vígľašská-Vyšehradská v Petržalke vybudujú športový park Jama. „Tvoriť ho budú hracie prvky, bránky na floorball, lezecký kopec, sieťový a lanový herný prvok, lavičky a informačné tabule,“ hovorí petržalský miestny poslanec Juraj Kríž s tým, že v priestore budú prvky na športovanie pre všetky vekové kategórie. Podnet na uskutočnenie športcentra prišiel od komunity rodičov, za návrh sa postavili poslanecké kluby Sieť, Mladá Petržalka, SaS, MOST-HÍD a Zmena Zdola. Petržalskí miestni poslanci na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva rozhodli, že naň v rozpočte na budúci rok vyčlenia 60-tisíc eur. Celý projekt areálu Jama rozdelili na tri etapy. Petržalská miestna poslankyňa Lýdia Ovečková uviedla, že v prvom štvrťroku budúceho roka by mohli urobiť projektovú dokumentáciu a potom sa začnú súťaže na dodávateľov, aby mohli postupne začať pribúdať jednotlivé herné a športové prvky. Prvú etapu by chceli ukončiť a odovzdať Petržalčanom do užívania najneskôr do konca budúceho roka. V prvej etape by mali urobiť cvičebnú zostavu, ktorá sa zameriava na precvičovanie a posilňovanie tela cvičením s vlastnou váhou. V tejto etape budú aj cvičebné stroje zamerané na zlepšenie koordinačných a stabilizačných schopností. Súčasťou prvej časti budú aj skokanské mostíky a naklonený kolotoč na trénovanie rovnováhy. Chýbať nebude plocha na voľné hry či cvičenie. Druhú etapu naplánovali na rok 2017, v nej urobia prekážkovú dráhu, lezecký kopec a ďalšie prvky na športovanie. V ďalšom roku urobia tretiu etapu, tvoriť ju budú napríklad prvky na zlepšenie lezenia a šplhania. „Finančné prostriedky, ktoré sme v zastupiteľstve schválili na ďalší rok pre projekt Jama, budú pokrývať výdavky na prvú etapu. Čo sa týka financovania ďalších etáp, popri financovaní z prostriedkov z mestskej časti Petržalka plánujeme spolu s komunitou obyvateľov v spolupráci s občianskym združením Petržalské ihriská získať ďalšie finančné prostriedky zo súkromných zdrojov,“ pripomenula Ovečková. „Projekt športcentra Jama nevnímam len ako miesto na šport a rekreáciu. Plní dôležitú úlohu pri upevňovaní lokálnej komunity detí, rodičov a obyvateľov. Hlavnou hodnotou ktoréhokoľvek mesta (obce alebo regiónu) sú ľudia, ktorí tam žijú. Projektmi, akým je revitalizácia areálu Jama, sa vytvára spolupatričnosť susedských komunít, ktorá robí obec dobrým miestom pre život,“ ukončil Juraj Kríž.

Cena: 30, 26, 20 €

Vstupenky

https://svk-websale.colosseum.eu/sf/standard/Hall/Index/16284/eXkbEIvMXDg_rov__xcodex_AGA1gFbU4wjVMOkWAdjWUVEMSKXyTB-CMwLT0Q__?

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/bhs-zaverecny-koncert/

január, 2025

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X