Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Libuše, koncertné uvedenie opery

Účinkujú

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Jaroslav Kyzlink
– dirigent
Jan Rozehnal – zbormajster
Mária Porubčinová (Libuše)
Jiří Brückler (Přemysl)
František Zahradníček (Chrudoš)
Michal Lehotský (Šťáhlav)
Peter Mikuláš (Lutobor)
Aleš Jenis (Radovan)
Alžběta Poláčková (Krasava)
Michaela Zajmi (Radmila)

Program

Bedřich Smetana – Libuše, koncertné uvedenie opery
Rok českej hudby 2024, Bedřich Smetana 200

V roku 1866 sa Bedřich Smetana stal hudobným riaditeľom Prozatimního divadla v Prahe. Opera a hudobné divadlo boli jeho doménami, takže nová pozícia mu okrem tvrdej práce umožnila koncentrovať sa na tieto žánre.
Spoločne s libretistom Josefom Wenigom najskôr ponúkli operu Dalibor. Ale už počas práce nad týmto titulom, skicoval Smetana „slávnostnú spevohru“ o legendárnej českej kňažnej Libuši. Dielo je výrazne inšpirované tetralógiou Richarda Wagnera Prsteň Niebelungov. Libuše je operou bez deja; ide o tri rozsiahle obrazy, ktoré navzájom prepája len hlavná postava: Libušin súd – Libušin sobáš – Libušino proroctvo. Ako inscenačný divadelný titul je Libuše problematická, no ako koncertný titul je určite mimoriadnou udalosťou. Operu v česko – slovenskej interpretácii sme zaradili do programu ako reprezentatívne dielo v rámci Roku českej hudby a k 200. výročiu narode- nia výnimočnej skladateľskej osobnosti Bedřicha Smetanu. Opera Libuše zaznieva v Bratislave v kompletnej podobe len pomerne zriedkavo. Okrem SND, kde sa naposledy uvádzala v rokoch 1961 až 1965, bolo legendárnym uvedenie na Hrade Devín 21. júna 1959 v podaní súboru Národného divadla z Prahy, ktoré navštívilo až 150-tisíc divákov. V ich hosťujúcom podaní zaznela Libuše u nás tiež v novembri 1968. Koncertné predvedenie celého diela na pódiu Slovenskej filharmónie teda prichádza po dlhých 56 rokoch.

Mária Porubčinová, Jiří Brückler, František Zahradníček, Michal Lehotský, Peter Mikuláš, Aleš Jenis, Alžběta Poláčková, Michaela Zajmi
Mária Porubčinová, Jiří Brückler, František Zahradníček, Michal Lehotský, Peter Mikuláš, Aleš Jenis, Alžběta Poláčková, Michaela ZajmiPodobne ako na Františkánskom námestí je tento výskum súčasťou projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy, na ktorý hlavné mesto získalo príspevok z tzv. nórskych fondov. V rámci projektu nechá radnica na Hlavnom námestí vysadiť štyri lipy malolisté. Na Hlavnom námestí sú už zelenými kobercami vyznačené miesta, kde radnica nechá lipy vysadiť. Na týchto miestach v nasledujúcich dňoch odstránia dlažbu a začnú s archeologickým výskumom. Výskum na Hlavnom aj Františkánskom námestí nariadil Krajský pamiatkový úrad, obe námestie totiž patria do Mestskej pamiatkovej rezervácie. Archeologický prieskum vykonávajú aj na Františkánskom námestí, kde sa začal začiatkom marca a potrvať by mal do konca tohto mesiaca. Archeológovia tam zatiaľ našli starú barokovú kanalizáciu a drobné mince z 20. storočia. Zároveň pri vykopávkach odhalili aj príčinu zlého zdravotného stavu a narušenej statiky dnes už vyrúbaných brestovcov. To spôsobilo zabetónovanie koreňov počas dláždenia námestia v roku 2005.
Jaroslav Kyzlink, foto Ilona Sochorova
Jaroslav Kyzlink, foto Ilona SochorovaDopravcovia zapojení do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) sú povinní zabezpečovať bezplatnú prepravu osôb, ktoré dovŕšili vek 70 rokov aj bez SeniorPasu.Na bezplatnú dopravu seniorom stačí občiansky preukaz,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Rastislav Hanulák z Európskeho inštitútu pre ochranu spotrebiteľa a právny štát. Predbežne o tom rozhodol Okresný súd Bratislava I na základe žaloby, ktorú koncom januára podal inštitút proti dopravcom zapojeným do IDS BK (Dopravný podnik Bratislava, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko). Tretia etapa Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ktorá platí od vlaňajšieho novembra, priniesla nové pravidlá pre ľudí nad 70 rokov. Seniori nad 70 rokov si do začiatku tohto roka museli vybaviť čipovú kartu SeniorPas, ktorú pri kontrole musia predložiť revízorom. Okresný súd vydal predbežné opatrenie a pokračuje v konaní, v ktorom definitívne rozhodnú o žalobe inštitútu a o prípadnom nároku dôchodcov na vrátenie peňazí za už vydané čipové karty. Inštitút informuje, že rozhodnutie doručili všetkým trom dopravcom, ktorí sú do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji zapojení. Okresný súd Bratislava I v uznesení zdôrazňuje, že prepravcovia zapojení do IDS BK sú povinní poskytnúť bezplatnú prepravu cestujúceho po dovŕšení veku 70 rokov aj v prípade, ak preukáže svoj vek platným občianskym preukazom, a to až do právoplatného skončenia konania. „Predbežné opatrenie seniorom už teraz garantuje bezplatnú dopravu bez toho, aby absolvovali čakanie na vydanie či obnovenie SeniorPasu,“ spomenul predseda inštitútu Peter Ďuriš. Podľa inštitútu sú SeniorPasy šikana, ktorá zneužíva nevedomosť starších osôb. Spotrebiteľom sa podľa nich kladú neprimerané prekážky, ktoré komplikujú situáciu. Hovorkyňa Bratislavskej integrovanej dopravy Eva Kukurova uviedla, že prepravcovia zapojení do IDS BK predbežné opatrenie nariadené súdom rešpektujú. „Nepovažujeme ho však za vecne správne a preto voči nemu podáme v zákonnej lehote odvolanie. Máme totiž za to, že súčasné podmienky v Prepravnom poriadku IDS BK sú v celom rozsahu plne v súlade s platnými zákonmi. Chceli by sme tiež zdôrazniť, že predbežné opatrenie súdu nepredstavuje konečné rozhodnutie súdu vo veci samej, ale iba predbežne upravuje pomery účastníkov konania, kým nebude vo veci samej súdom právoplatne rozhodnuté,“ uzatvárajú prepravcovia. Kukurová ďalej pripomenula, že SeniorPas je najpraktickejšia forma aj pre cestujúcich. „Umožňuje dopravcom mať prehľad o počte cestujúcich a nastavovať kapacitu dopravných prostriedkov,“ vysvetľuje BID vo svojom stanovisku. „Sčítanie dôchodcov nám pripomína sčítanie svišťov v Tatrách,“ reagoval Hanulák.
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia, foto Peter Brenkus
Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor, foto Peter BrenkusFoto: www.facebook.com
Jan Rozehnal
Jan Rozehnal, foto peter Brenkus

Cena: 36, 28, 20 €

Vstupenky

38849

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/bhs24-libuse/

január, 2025

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X