Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Piešťany – Veľkonočný koncert

Slovensko piestany dom umenia sf piestany pohlad na hlavne schodisko a vstup jpg
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel
umelecký vedúci, husle
Štefan  Bučko recitátor 
Joseph Haydn
Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži

V roku 1779 sa výrazne zmenili životné súradnice Josepha Haydna. Jeho patrón Mikuláš Esterházy mu v novej zmluve povolil komponovať aj pre iné účely, než len pre potreby šľachtických sídel v Esterháze a Eisenstadte. Pohotový obchodník Haydn túto príležitosť začal naplno využívať. V roku 1785 ho oslovili zriaďovatelia pôsobivej jaskynnej katedrály Oratorio de la Santa Cueva v španielskom Cádize vo veci veľkonočného orchestrálneho projektu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Po premiére v roku 1786 Haydn toto reflexívne dielo trikrát revidoval a tak vznikli verzie pre sláčikové kvarteto, pre sóla, zbor a orchester a napokon pre sólový klavír. Tradícia uvádzania Haydnovho diela pred Veľkou nocou trvá už viac ako dve storočia. SKO koncertuje na pôde Slovenskej filharmónie už viac ako dvadsať rokov pod vedením Ewalda Danela. Komorné teleso počuť na festivaloch, ale i domácich a zahraničných turné. Neraz uvádza premiéry diel slovenských skladateľov, ktoré sú telesu často i venované.

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/sko-piestany-mar-2024/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X