Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stravinskij Haydn

Stravinskij haydn c4 gerard korsten_0020 s jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenská filharmónia
Gérard Korsten dirigent
Stanislav Masaryk trubka
Igor Stravinskij Suita z baletu Pulcinella
Joseph Haydn Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1
Symfónia č. 8 G dur Le soir, Hob. I:8

Od parížskej premiéry baletu Pulcinella, ktorému navrhoval kostýmy sám Pablo Picasso, už uplynulo viac ako 100 rokov. Igor Stravinskij baletom Pulcinella započal éru svojho obzerania sa za hudobnou minulosťou, a teda jeho neoklasicistickú periódu. Stravinského pohľadu na hudbu klasicizmu budú kontrovať diela Josepha Haydna. Ústredná osobnosť hudobného života rakúskych kráľovských dvorov 18. storočia, ktorej dejiny a vývoj hudobných foriem vďačia za mnohé inovácie, familiárne nazývaný „papa“ Haydn, bol pracovitým nezmarom. Vycibrená hra kolegu Antona Weidingera, ale i vývoj klapkového systému trúbky podnietili skladateľa k vytvoreniu sólového koncertu. Pre publikum mohla byť premiéra koncertu aj šokom, keďže vtedajšie trúbky nevedeli zahrať stupnice a všetci boli zvyknutí len na ich obmedzený desaťtónový rozsah. Klasicistický repertoár nie je dirigentovi Gérardovi Korstenovi cudzí, keďže niekoľko rokov zastával post huslistu a asistenta v Camerate Salzburg a deväť rokov bol i koncertným majstrom Chamber Orchestra of Europe. Mladý slovenský rodák Stanislav Masaryk je od roku 2020 prvým hráčom na trúbke v Českej filharmónii, našťastie ho môžeme často vidieť na našom pódiu v úlohe sólistu.

Cena: 16, 13 €

Vstupenky

https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1036174

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/c4-stravinsky-haydn/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X