Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZRUŠENÉ Vianočný koncert

Publikum online vianocny koncert solamente naturali 01 jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solamente naturali
Miloš Valent umelecký vedúci / husle
Helga Varga Bach soprán
Musica festiva natalizia
Heinrich Ignaz Franz Biber Sonata 11 a cinque pre sláčiky a basso continuo (zo zbierky Sonatae tam aris quam aulis servientes, 1676)
Bellerofonte Castaldi Tasteggio soave, sólo pre chitarrone (Modena, 1622)
Giovanni-Battista Agneletti Gloria patri et filio et spiritui sancto pre soprán a basso continuo (zo bierky Sacri canti et hinni, Benátky, 1673)
Johann Rosenmüller Sonata 7 a 4 (Norimberg, 1682)
Antonio Bertali Sonata a 6 pre sláčiky a basso contiuno (IAB6 1662)
Franz Tunder Ein kleines Kindelein, ária pre soprán, sláčiky a basso continuo
Pavel Josef Vejvanovský
Sonata Sancti Spiritus pre sláčiky a basso continuo (1666)
Dietrich Buxtehude Herr, wenn ich nur Dich hab, BuxWV 38, pre soprán, 2 huslí a basso continuo
Antonio Vivaldi Pastorale zo sonáty Il Pastor fido, op.13/4 pre sláčiky a basso continuo
Salve Regina, RV 617, antifóna pre soprán, sláčiky a basso continuo

Vianočný koncert starej hudby s tematickým názvom Musica festiva natalizia prináša pestrý program, na ktorom zaznejú predovšetkým komorné inštrumentálne diela, ale aj skladby so sólovým sopránom a kompozícia pre sólovú teorbu od talianskeho básnika a hráča na teorbe, lutne a gitare – Bellerofonta Castaldiho. Autormi interpretovaných diel sú najmä skladatelia talianskej (napr. Antonio Bertali – rodák z Verony, ktorý však pôsobil vo Viedni, ktorá sa vďaka nemu stala významným stredoeurópskym centrom pestovania talianskej opery) a nemeckej proveniencie (Johann Rosenmüller pôsobiaci vo významných chrámoch v Lipsku, neskôr v Benátkach, Franz Tunder zastávajúci prestížny post organistu v Marienkirche v Lübecku a jeho nástupca – J. S. Bachom obdivovaný Dietrich Buxtehude), ako aj dvaja autori pochádzajúci z Moravy – Pavel Josef Vejvanovský pôsobiaci v službách olomouckého arcibiskupa Karla von Liechtenstein-Castelcorna a Heinrich Ignaz Franz Biber, v súčasnosti považovaný za jedného z najvýznamnejších huslistov-skladateľov a inovátorov husľovej hry v 17. storočí. Na koncerte zaznejú ako diela slávnych skladateľov (napr. Antonia Vivaldiho), tak aj skladby takmer neznámych autorov (Giovanni Battista Agneletti).
Solamente naturali patrí k etablovaným súborom starej hudby doma aj v zahraničí. Vystúpil na festivaloch ako Händel-Festspiele v Göttingene či Haydnov festival v Eisenstadte. Huslista Miloš Valent je zakladateľom a umeleckým vedúcim súboru od roku 1995. Sopranistka Helga Varga Bach pravidelne spolupracuje so súbormi starej hudby a koncertuje doma aj v zahraničí.

Viac info

http://www.filharmonia.sk/events/event/sh1-xmas-concert/

júl, 2024

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne udalosti

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X