Kultúrne leto bude aj v znamení slovenského predsedníctva. Čo sa chystá?

kultúrne leto
ilustračné: SITA

Letné mesiace v Bratislave budú už tradične patriť mestskému festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti. Festival od júna do septembra ponúkne takmer 350 podujatí, ktoré pripravilo približne 70 spolutvorcov a organizátorov. Viacero letných podujatí bude spojených aj s Predsedníctvom SR v Rade EÚ, ktoré sa v Bratislave začne od júla.

Ani tento rok nebudú chýbať tradičné podujatia ako Letné shakespearovské slávnosti či gitarový festival J. K. Mertza, no núdza nebude ani o viaceré novinky. O programe 41. ročníka Kultúrneho leta a Hradných slávností informovali organizátori na dnešnej tlačovej besede.

Program Kultúrneho leta sa bude tento rok odohrávať na 27 scénach, na ktorých sa predstavia účinkujúci z 37 krajín. „Festival potrvá tri mesiace a verím, že tento rok presiahneme aj magickú hranicu 120-tisíc návštevníkov,“ nádeja sa riaditeľ festivalu a šéf Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Vladimír Grežo.

Tohtoročný mestský festival bude spojený aj s nadchádzajúcim Predsedníctvom SR v Rade EÚ. Pri príležitosti prebratia Predsedníctva od Holandska – predchádzajúcej hostiteľskej krajiny, otvoria 30. júna v galérii Danubiana za účasti hostí z holandskej kráľovskej rodiny výstavu Miró&CoBrA. Slovenské predsedníctvo v predvečer jeho začiatku uvítajú aj vodnou stenou na Dunaji. Multimediálna vodná šou Od Tatier k Dunaju sa predstaví od 22. hodiny pri Dunaji oproti Námestiu M. R. Štefánika.

Spolu s otvorením polročného významného európskeho podujatia príde 1. júla do Bratislavy aj Holandský predsednícky vlak (Europe Endless Express). Vlakom sa do Bratislavy privezie približne 700 umelcov, ktorí sa zo železničnej stanice vyberú do Starej tržnice, kde sa uskutoční dvojhodinový kultúrny program. Téma slovenského predsedníctva bude v programe Kultúrneho leta rezonovať aj počas celého leta. Svetoví umelci s ambasádormi a kultúrnymi centrami jednotlivých krajín pôsobiacich na Slovensku napríklad pripravili cyklus Medzinárodná Bratislava.

Do ďalekého Japonska zase návštevníkov prenesie Japonský deň, ktorý sa bude konať 19. júna na nádvorí Starej radnice. Hostia si budú môcť pozrieť ukážky bojových umení, ochutnať tradičný japonský čaj či naučiť sa, ako sa oblieka kimono. V téme medzinárodnej spolupráce sa nesie aj Maďarský týždeň kultúry, ktorý v centre mesta potrvá ešte do 13. júna či Chorvátsky festival, ktorý sa bude konať 18. júna v Devínskej Novej Vsi.

Kultúrne leto aj tento rok prinesie niekoľko noviniek. Súčasťou letného celomestského festivalu sa napríklad stalo aj cirkusové podujatie Cirkul´art, ktoré sa uskutoční od 24. do 29. júna. Festival nového cirkusu sa po novom rozšíril z Medickej záhrady aj do Starej tržnice či do ulíc Starého Mesta. Bratislavská radnica sa tento rok rozhodla Kultúrne leto obohatiť aj o podujatia na mestských hradbách, kde sa bude tancovať, hrať divadlo či konať rôzne workshopy a akcie pre rodiny.

Chýbať však nebudú ani tradičné podujatia celomestského letného festivalu. Azda najznámejším sú Letné shakespearovské slávnosti, ktoré sa budú konať v júli a auguste na nádvorí Bratislavského hradu. Nádvorie sa tento rok stane dejiskom slávnej shakespearovskej drámy o žiarlivosti, intrigách i vášni – Othelo, diváci si budú môcť pozrieť aj predstavenia Sen noci Svätojánskej a Dvaja páni z Verony. Ochutnávku Letných shakespearovských slávností však prinesie už júnové podujatie nazvané Leto so Shakespearom. Na nádvorí Starej radnice zaznejú 15. júna piesne z predstavení shakespearovských slávností.

Do Kultúrneho leta sa tento rok zapájajú aj viaceré bratislavské mestské časti. V staromestskej Medickej záhrade bude napríklad otvorená letná čitáreň, ktorá pripravuje podujatia pre rodiny s deťmi. V Ružinove bude cez leto veselo v Parku Andreja Hlinku, v Dúbravke pozývajú na Čerešňový juniáles (18. júna) a v Záhorskej Bystrici budú oslavovať 702. výročie prvej písomnej zmienky o obci Bystrickými malými hodami.

Kompletný program Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2016 možno nájsť na www.bkis.sk, www.bratislava.sk či www.visitbratislava.com.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk