Kultúrne podujatia sú opäť povolené, zástupcovia kultúry však žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia

Sedadlá, divadlo
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Zástupcovia kultúry žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia.

Od pondelka 10. januára sa otvárajú kultúrne podujatia v režime pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorí koronavírus prekonali.

Kapacita bude nastavená na 50 návštevníkov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová v tlačovej správe. Takáto má byť podľa jej slov dohoda na zasadnutí vlády.

Očkovanie je cesta z pandémie a spôsob, ako sprístupniť kultúru pre ľudí. Po dlhých politických rokovaniach, ktoré som viedla s premiérom, ministrom zdravotníctva a po konzultáciách s odborníkmi, sme dospeli k posunu,” ozrejmila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Prehodnotenie opatrení

Zástupcovia kultúry žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia. Vláde SR a premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) zaslali otvorený list, v ktorom zadefinovali päť požiadaviek k navrhovaným opatreniam fungovania kultúry v čase pandémie. Otvorený list poskytla Hudobná únia Slovenska.

Predstavitelia kultúry žiadajú čo najrýchlejšie osobné stretnutie zástupcov s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO) a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO).

Ďalej navrhujú „prehodnotiť a zmeniť podmienky otvorenia kultúrnych podujatí od 18. januára tak, aby ich bolo možné vôbec realizovať bez ďalších reálnych strát, a to minimálne v 50 percentách kapacít kultúrnych priestorov“.

Nepríjemné prekvapenie

V piatok 7. januára sme rovnako my, ako aj celá kultúrna obec, zostali veľmi nepríjemne prekvapení a zaskočení, keďže opäť bez prizvania akéhokoľvek zástupcu kultúry, či už zriaďovanej, alebo nezriaďovanej, ste ako vláda SR rozhodli o ‚otvorení kultúry‘ v takom režime, ktorý je pre nás neprijateľný a pôsobí skôr ako alibistický krok, ba až ako výsmech celej našej komunite,“ uviedli v liste.

Zástupcovia kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku a iniciatívy Otvorme kultúru ďalej žiadajú do 31. januára pripraviť a oznámiť konkrétne kroky na ozdravenie kultúrnych inštitúcií, umelcov, pracovníkov v kultúre a kultúrnych podujatí.

Taktiež volajú za účasti a v spolupráci so zástupcami kultúry prepracovať Kultúrny semafor. Ten je podľa nich neaktuálny a príliš obmedzujúci. Nový semafor by mal byť spustený do 1. februára.

Účasť na podujatiach

V otvorenom liste tiež požadujú umožniť účasť na kultúrnych podujatiach v režime OTP, nielen OP.

Sme presvedčení, že neumožnenie účasti otestovaných (epidemicky najbezpečnejších) na kultúrnych podujatiach je nielen diskriminačné a nesprávne, ale je to aj jav, ktorý veľmi rozdeľuje, frustruje a unavuje našu spoločnosť,“ uzavreli.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom