Kultúrne stredisko a knižnica na Žarnovickej potrebuje obnovu, mesto vyhlásilo súťaž

Zarnovicka kniznica kulturne stredusko mib.jpg
Foto: bratislava.blob.core.windows.net002).jpg?v=637654811370000000

Súčasná budova je energeticky náročná a kapacitne nedokáže uspokojiť záujmy rôznych vekových skupín.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom Bratislava a mestskou časťou Rača vyhlasujú architektonicko-urbanistickú súťaž na obnovu kultúrneho strediska a knižnice na Žarnovickej ulici v Rači. V tlačovej správe o tom informovala Annamária Ondrejková z MIB.

Súčasná budova je energeticky náročná a kapacitne nedokáže uspokojiť záujmy rôznych vekových skupín, ktoré toto stredisko vyhľadávajú pre voľnočasové aktivity. Rovnako nie je vytvorený bezbariérový prístup,“ uviedla.

Architekti sa môžu zapojiť do súťaže do 19. novembra a víťazný návrh bude verejnosti známy najskôr v januári 2022. Predpokladaný termín začatia obnovy je v roku 2023.

Komfortný čas

Kultúrne stredisko s knižnicou sa nachádza medzi historickou časťou Rače a sídliskom z 80. rokov minulého storočia. Stredisko zastrešuje rôzne aktivity, spolky, pravidelné aj nepravidelné spoločenské podujatia.

Stretávajú sa tu záujmové skupiny rôznych vekových kategórií, komerčné aj ochotnícke organizácie,“ poznamenala Ondrejková s tým, že často tu prebiehajú aktivity viacerých spolkov a klubov súbežne.

Kultúrne stredisko na Žarnovickej ulici je dôležitým miestom pre stretávanie sa rôznych komunít vo voľnom čase. Práve kvalitný návrh, ktorý vzíde z architektonickej súťaže, pomôže mestskej časti zveľadiť túto budovu tak, aby v nej ľudia trávili čas komfortne,“ doplnil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Energetická náročnosť

Budova z roku 1984 postupne dosluhuje, s čím súvisí aj energetická náročnosť jej prevádzky.

V nevyhovujúcom stave je aj vonkajší amfiteáter, ktorý sa väčšinu roka nedá využívať kvôli teplu alebo zime. Rovnako má budova nepostačujúcu kapacitu pre rôzne spoločenské akcie a nie je tu vytvorený bezbariérový prístup,“ vysvetlila Ondrejková.

Odborníci z MIB pomáhajú mestskej časti s nastavením architektonickej súťaže, pričom náklady za architektonickú súťaž znáša MIB a samotnú rekonštrukciu bude hradiť mestská časť.

Verím, že sa podarí nájsť nielen dobré riešenie na rekonštrukciu, ale následne sa nájdu aj zdroje na realizáciu,“ dodal starosta Rače Michal Drotován.

Architektonické zadanie

Súčasťou zadania architektonicko-urbanistickej súťaže je budova strediska, amfiteáter a tiež trafostanica, ktorú vlastní mestská časť, a úlohou architektov bude zakomponovať ju do celku.

Architekti musia navrhnúť aj umiestnenie minimálne 11 parkovacích miest v bezprostrednom okolí areálu. Budova kultúrneho strediska by mala mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, a to knižnicu, spolkové priestory, spoločenskú sálu pre 120 až 160 ľudí a kaviareň, ktorá celý objekt oživí,“ spresnila Ondrejková.

Súčasťou architektonického zadania sú aj výsledky z dotazníkového prieskumu, ktorý uskutočnila Sekcia mestských štúdií a participácie ešte v marci tohto roka a vyplnilo ho 429 ľudí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk