Kultúrne stredisko na Žarnovickej bude mať po modernizácií priestory knižnice, klubovní aj kaviarne

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia kolaz.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk

Z 11 návrhov predložených do architektonicko-urbanistickej súťaže sa stal víťazným návrh ateliéru young.s architekti.

V priestoroch kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici v Rači pribudne po rekonštrukcii kaviareň aj nová spoločenská sála. V tlačovej správe o tom informovala Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Budova z 80. rokov minulého storočia pomaly dosluhuje, má energeticky náročnú prevádzku a chýba jej bezbariérový prístup na poschodie,“ uviedla.

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia 5.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

MIB v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Rača zorganizovali architektonicko-urbanistickú súťaž, porota vybrala z 11 predložených návrhov. Víťazným sa stal návrh ateliéru young.s architekti.

Štyri kľúčové časti

Budova kultúrneho strediska má mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, a to knižnicu, klubovne pre krúžky, spoločenskú sálu a kaviareň.

Na základe výsledkov súťaže začneme rokovanie s víťazom k ďalšiemu postupu. Predpokladáme rekonštrukciu v dvoch fázach, v prvej opravu samotnej budovy a v druhej fáze možnú prístavbu. Na základe overovacej štúdie a rokovania sa mestská časť rozhodne na ďalšom postupe,“ uviedol starosta Rače Michal Drotován.

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia 4.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Architekti navrhli zachovať a zrekonštruovať súčasný objekt tak, aby jednotlivé priestory na seba lepšie nadväzovali. Zlepší sa aj vnútorná dispozícia priestorov, ktorá bude viac flexibilná. „Vďaka tomu dokáže kultúrne stredisko pohotovo reagovať na rôzne typy podujatí,“ vysvetlila Ondrejková.

Využívanie sály

Nevýhodou súčasnej spoločenskej sály sú stĺpy, ktoré často znemožňujú plnohodnotne využiť tento priestor. Toto sa v budúcnosti zmení, aby sa sála využívala čo najflexibilnejšie.

Celý priestor oživí aj kaviareň, ktorá sa bude otvárať do borovicového hája vysadeného v 80. rokoch minulého storočia. Pribudnú aj parkovacie miesta v bezprostrednom okolí a významne sa zlepší bezbariérový prístup na prvé poschodie,“ poznamenala Ondrejková.

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia 3.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Ako dodala, vďaka presklenej fasáde sa stredisko presvetlí. Súčasťou návrhu je aj prístavba novej spoločenskej sály pre 160 ľudí.

Zo súčasného vonkajšieho amfiteátru, ktorý sa väčšinu roka nevyužíval, sa tak vytvorí komunitný dvor, kde bude možné tráviť čas za akéhokoľvek počasia,“ dodala.

Rozdelenie projektu

Výhodou víťazného návrhu je, že ponúka možnosť rozdeliť projekt na dve samostatné etapy. Takéto riešenie je vhodné najmä z hľadiska potrebných financií.

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia 2.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Počas tohto roka sa podľa víťazného návrhu začne tvoriť projektová dokumentácia. Presnejší harmonogram revitalizácie kultúrneho centra a priľahlých verejných priestorov vyplynie počas prípravy projektovej dokumentácie,“ ozrejmila Ondrejková.

Náklady za architektonickú súťaž aj samotnú rekonštrukciu bude hradiť mestská časť Rača. MIB pomáhal mestskej časti s nastavením architektonickej súťaže aj samotnou organizáciou.

Rovnako zastrešil participatívny prieskum, z ktorého vzišlo, že najväčším lákadlom pre širokú verejnosť sú masovejšie akcie, ktoré vytvárajú dopyt po zvýšení kapacít,“ uzavrela.

Raca zarnovicka kulturne stredisko rekonstrukcia 1.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk