Kunsthalle avizuje výstavu o utečeneckej kríze, záštitu nad ňou prevzal prezident Andrej Kiska

Kunsthalle Bratislava
ilustračné: SITA

Problém utečenej krízy nevzniká mimo nás, ale sme jeho súčasťou rovnako, ako sme aj súčasťou jeho možného riešenia. Upozorní na to pripravovaná výstava v bratislavskej kunsthalle.

Medzinárodný umelecký projekt s názvom Strach z neznámeho slávnostne otvoria vo štvrtok 17. marca o 18. hodine. Pre záujemcov bude výstava v Dome umenia/Kunsthalle Bratislava na Námestí SNP prístupná od 18. marca do 31. júla. Ako ďalej informoval PR manažér kunsthalle Michal Stolárik, výstava Strach z neznámeho sa pokúsi prekonať bariéru nekomunikácie o utečeneckej kríze. Diela od 12 domácich a zahraničných umelcov sa zaoberajú utečencami a naším vzťahom k nim. Do výstavy, ktorú zostavila kurátorka Lenka Kukurová, sa zapojili autori zo Slovenska, z Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Poľska a Rumunska. Nad výstavou prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska.

„Utečenecká kríza, ktorej v súčasnosti čelíme, je najzávažnejšia od druhej svetovej vojny. Milióny ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy v dôsledku vojnových konfliktov alebo extrémnej chudoby. Táto situácia priniesla do našej spoločnosti veľa neistoty a stále vyvoláva mnoho otázok. Skúsenosť kontaktu s inými kultúrami je pre krajiny východnej Európy nová a neznáma. Na vzájomné spoznávanie nebol dosiaľ dostatok času, stojíme iba na začiatku vzájomného dialógu,“ píše sa v tlačovej správe k výstave, ktorá medzi iným prinesie i diela, čo vznikli v spolupráci s utečencami.

Jednotlivé umelecké práce sa však nebudú týkať iba súčasnej utečeneckej krízy, ale aj tém s ňou spojených. „Časť diel vyzýva na zamyslenie, ďalšie sú vyjadrením protestu. Prevažná väčšina umeleckých diel vznikala priamo pre výstavu a vyjadruje sa k téme v kontexte východnej a strednej Európy,“ priblížila kunsthalle, ktorá ako prvá štátna kultúrna inštitúcia vo východnej Európe pripravila výstavu na túto aktuálnu tému.

Konkrétne na výstave Strach z neznámeho vystavia svoje diela Radovan Čerevka (SK), Pavlina Fichta Čierna (SK), Janka Duchoňova (SK), Alena Foustková (CZ), Mandy Gehrt (DE), Oto Hudec (SK), Lukáš Houdek (CZ), Mario Chromy (SK), Daniela Krajčová (SK), Kristian Nemeth (SK), skupina Nova věčnost (CZ), Dan Perjovschi (RO), Tomáš Rafa (SK), Oliver Ressler (AT), Birgit Rüberg (DE), Kateřina Šedá (CZ), TOY_BOX (CZ), Jan Triaška a Olja Triaška Stefanovič (SK), Eliška Vrbová (CZ), Anna Witt (AT), Tobias Zielony (DE), Artur Zmijewski (PL).

Kunsthalle avizuje v spolupráci s neziskovými organizáciami a zahraničnými partnermi k výstave bohatý sprievodný program „pripravovaný pre čo najširšiu verejnosť a pre utečencov, s utečencami a o utečencoch“. Organizátori ním chcú vytvoriť „zriedkavú možnosť stretnutí a komunikácie a pokúša sa prispieť k premene neznámeho na známe“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk