Kúpalisko Krasňany prejde obnovou, zväčší sa areál aj pribudnú bazény

Final vizualizacia 1 zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Predbežný rozpočet na všetky tri etapy rekonštrukcie je vyčíslený na 3 milióny eur bez DPH.

Kúpalisko Krasňany v Rači čaká obnova, pribudnú bazény a zväčšia aj areál. Ako informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Ondrejková, spolupracujúci architekti dokončili architektonickú štúdiu budúcej podoby areálu.

Kúpalisko sa zväčší o takmer 3 300 metrov štvorcových novej plochy, zmodernizujú všetky bazény, zrekonštruujú súčasný bufet, v rámci areálu premiestnia športoviská a vďaka sezónnemu nafukovaciemu prístrešku sa bude môcť plavecký bazén využívať aj v zime,“ spresnila Ondrejková.

Kúpalisko tiež získa nový vstup, šatne a kolonádu, ktorá bude spájať všetky objekty do jedného celku.

Projektová dokumentácia

Plánovanú obnovu zastrešuje hlavné mesto spolu s MIB a Správou telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ).

Aktualny stav kupaliska krasnany zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Do konca roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa určí bližší harmonogram prác obnovy. Predpokladaný začiatok rekonštrukcie je budúci rok.

Predbežný rozpočet na všetky tri etapy rekonštrukcie je vyčíslený na 3 milióny eur bez DPH. Projekt bude hradený z rozpočtu hlavného mesta, a tiež z prostriedkov STaRZ,“ skonštatovala Ondrejková.

Obnova kúpaliska je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

Moderné technológie aj bezpečnosť

Rekonštrukcia sa začne obnovou bazénov, kde zmodernizujú technológie a povrchy, novinkou bude úplne nový koncept bazénov.

Veľký plavecký bazén sa rozdelí na plavecký a menší relaxačný bazén so sedením po obvode. V blízkosti bistra a pri hlavnom vstupe do areálu sa budú nachádzať tri kruhové detské bazény s rôznymi vodnými atrakciami,“ priblížil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov MIB Marcel Dzurilla.

Obnova a budovanie

V prvej etape tiež obnovia šatne a vybudujú prvú časť kolonády s novým vstupom na kúpalisko.

Kolonádu, ktorá predstavuje kľúčový prvok celého návrhu, tvoria pergoly porastené popínavou zeleňou. Celá konštrukcia bude prirodzene prepájať bistro, nový hlavný vstup do areálu, a tiež altán na jej západnom konci. Ďalej plochy s novými bazénmi a k nim prislúchajúce šatne, hygienické zázemie a skladové priestory,“ vysvetlila Ondrejková s tým, že kolonáda bude v severnej časti ukončená športovými ihriskami.

Final vizualizacia 1 zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

V druhej etape zrekonštruujú existujúci objekt bistra a dobudujú ďalšiu časť kolonády. V tretej etape bude areál rozšírený o pozemok v jeho zadnej časti, kam budú sústredené športové ihriská.

Rozšírenie areálu kúpaliska

Susediaci pozemok s veľkosťou 3 256 metrov štvorcových, o ktorý sa rozšíri areál kúpaliska, vlastní hlavné mesto a momentálne je nevyužitý.

Architekti preto navrhli premiestniť všetky športové ihriská na novozískaný pozemok, ktorý sa nachádza v severnej časti areálu.

Novinkou bude ďalšie volejbalové ihrisko, čo znamená, že v areáli budú dve pieskové volejbalové ihriská a tiež workoutové prvky,“ spresnila Ondrejková s tým, že lepšieho prevádzkového usporiadania sa dočkajú aj šatne, toalety, bistro či technická miestnosť.

Final vizualizacia 2 zdroj mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk