Kúpalisko Mičurín stále nesprístupnili. Dočkáme sa vôbec tento rok jeho otvorenia?

kupalisko Mičurín
ilustračné: SITA

Výberové konanie na prevádzkovateľa kúpaliska, ktoré vyhlásila Iuventa, bolo podľa občianskeho združenia Hrad – Slavín neúspešné pre likvidačné podmienky.

Ministerstvo školstva a Iuventa – Slovenský inštitút mládeže stále nesprístupnili kúpalisko v areáli Iuventy na Búdkovej. Na dnešnej tlačovej besede na to upozornila predsedníčka občianskeho združenia Hrad – Slavín Sabina Barborjak.

Ako dodala, minister školstva Juraj Draxler tak neplní prísľub, ktorým sa zaviazal sprístupniť kúpalisko pre verejnosť už od 1. júla.

Simona Barborjak, Radoslav Števčík, Marcel Šimončič
Predseda OZ kúpalisko Mičurin Marcel Šimončič, predsedníčka OZ Hrad – Slavín Sabina Barborjak a starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík. Foto: SITA

Predsedníčka občianskeho združenia tiež uviedla, že výberové konanie na prevádzkovateľa bazéna, ktoré vyhlásila Iuventa, bolo neúspešné pre likvidačné podmienky.

Výsledkom konania bolo, že zo štyroch doručených ponúk na prevádzkovanie bazéna dve ponuky nereagovali na predmet výzvy, jedna nespĺňala vo výzve stanovené podmienky a štvrtý záujemca napokon svoju ponuku stiahol.

Iuventa žiadala za prenájom bazéna, priľahlého pozemku a šatní od prípadného nájomcu 3 355 eur za mesiac. „Každý podnikateľ vám potvrdí, že takáto suma je pri bazéne s kapacitou približne 40 ľudí absolútne nereálna,“ dodala Barborjak.

Práve kúpalisko na Búdkovej je podľa zástupcov združenia Hrad – Slavín symbolickou bránou k využitiu celého areálu a budovy. Je to totiž podľa nich posledné miesto, ktoré verejnosť považuje za svoje, keďže mladšia generácia si už nemôže pamätať na čulý ruch a život, ktorý kedysi bol v celom areáli.

Barborjak pripomenula, že v septembri sa mládežnícka organizácia Iuventa z areálu odsťahuje, takže ostane prázdny a napospas potenciálnym záujemcom o lukratívne pozemky. Podľa združenia pritom existuje niekoľko alternatívnych riešení využitia kúpaliska. Bazén by do jesene mohla prevádzkovať Iuventa, prípadne by ministerstvo mohlo ponúknuť areál do prenájmu mestu alebo mestskej časti Staré Mesto.

kupalisko Mičurín
ilustračné: SITA

Ak bazén nesprístupnia, verejnosť na toto miesto podľa občianskeho združenia zabudne a developeri môžu ľudí o miesto obrať.

Starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík povedal, že mestská časť je pripravená podieľať sa na prevádzke letného kúpaliska a areálu, čo minulý týždeň písomne oznámil aj ministerstvu školstva. Odpoveď však zatiaľ nedostal.

Starosta tiež dodal, že Iuventa na spoločnom rokovaní s mestskou časťou a ministerstvom deklarovala, že nemá peniaze, aby mohla zabezpečiť prevádzku kúpaliska, keďže podľa ich prepočtov vychádza prevádzka od 1. augusta do 15. septembra na 22 743 eur.

Števčík dodal, že podľa informácií Iuventy boli minulý rok reálne náklady na prevádzku kúpaliska 30 000 eur. Podľa starostu je teda na mieste otázka, či je možné zabezpečiť v takom krátkom čase peniaze a sprevádzkovať kúpalisko a tiež, či je to efektívne využitie peňazí na taký krátky čas.

Minister školstva Juraj Draxler uvádza, že podnikol všetky kroky, aby bazén v Iuvente mohol fungovať. Iuventa však nemá peniaze na prevádzku a ako sa neskôr ukázalo, ani na nevyhnutnú rekonštrukciu bazéna.

Minister pripomína, že Iuventa hľadala prevádzkovateľa bazéna vo výzve. V súťaži pritom vybrali jednu úspešnú uchádzačku, ktorá však po zhliadnutí a zistení reálneho technického stavu bazéna odstúpila od svojej ponuky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk