Kvalita ovzdušia nie je v Bratislave stále dostatočná, platí upozornenie

Obloha nebo pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Od stredy 12. septembra až do odvolania trvá v Bratislave smogová situácia spôsobená prízemným ozónom. Oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pri ozóne po prekročení informačného prahu 180 mikrogramov na kubický meter (µg/m3) vyjadreného ako jednohodinový priemer. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke.

Pri vysokej koncentrácii ozónu môžu ľudia pociťovať akútne účinky na zdravie (dráždenie očí, nosa a hrdla, pocit tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy). U astmatikov môže zvýšená koncentrácia ozónu vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.

SHMÚ s ohľadom na to odporúča obmedziť čas pobytu vonku a skrátiť vetranie obytných miestností. Vhodné je sa zdržať aktivít, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia (natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie alebo voľné spaľovanie).

Pri dlhodobom vystavení organizmu zvýšenej koncentrácii ozónu sa môžu prejaviť chronické účinky ako zápalové ochorenia dýchacích ciest a pľúc, zmeny v zložení krvi, zvýšenie pohotovosti na alergickú reakciu, poruchy odolnosti organizmu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk