Kvety už toto leto nevyschnú, mesto vymieňa betónové kvetináče za samozavlažovacie

námestie, kvetináč
Takéto kvetináče budú už onedlho v meste minulosťou. Foto: SITA

Betónové kvetináče v centre Bratislavy nahradia nové samozavlažovacie nádoby. Bratislavská radnica chce postupne v centre mesta nainštalovať 170 takýchto samozavlažovacích kvetináčov, všetky budú označené logom hlavného mesta.

Hlavné mesto začalo s výmenou starých betónových kvetináčov za nové samozavlažovacie pri električkovej trati na Kamennom námestí. Postupne nové kvetináče pribudnú aj na Námestí SNP, Hodžovom či Hurbanovom námestí, Štúrovej ulici, v priestore pred hotelom Crowne Plaza či pri Pomníku československej štátnosti na Vajanského nábreží.

Nové samozavlažovacie kvetináče sú do mestského prostredia vhodnejšie. Betónové kvetináče sa totiž počas horúcich letných dní často prehrievajú, a tým sa prehrievajú i korene rastlín, ktoré tak môžu vyschnúť, aj keď sú v lete každý deň polievané. „Je to ďalší zo systémových krokov, ktorý robíme v snahe zlepšiť starostlivosť o zeleň v meste. Je to súčasť tzv. zeleného balíčka opatrení, ktorý sme pripravili v súvislosti s nastavením systému starostlivosti o našu zeleň, ktorá bola dlhodobo podceňovaná a neriešená. Každý kvetináč je navyše ošetrený antigrafitovým náterom tak, aby sme v prípade znečistenia kvetináčov vandalmi mohli kvetináče rýchlejšie vyčistiť,“ vysvetlil v tlačovej správe primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Samozavlažovacie kvetináče sú vytvorené z hliníkového plechu hrubého tri milimetre a sú zložené z vonkajšej a vnútornej nádoby. Nové kvetináče majú objem pre zásobu vody 21 až 26 litrov, podľa veľkosti nádoby. Rastliny v nich majú zásobu vody počas celého vegetačného obdobia. Vnútorná nádoby z pozinkovaného plechu, ktorá má samozavlažovaciu funkciu a vonkajšie hliníkové opláštenie s ochrannou vrstvou práškového vypaľovaného laku zabezpečujú, aby sa rastliny toľko neprehrievali ako v betónových kvetináčoch.

Samozavlažovacia funkcia nových kvetináčov spočíva v tom, že pomocou knôtov sa voda dostáva do nádoby so substrátom, a tak ju zvlhčuje. V nádobe je otvor na nalievanie vody a kontrolu stavu jej hladiny. Prebytočná voda odteká odtokovým otvorom, čiže ani pri prívalových dažďoch rastliny v kvetináčoch nezaplaví.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk