Staré a tajomné príbehy a povesti o miestach, pamiatkach, prízrakoch Bratislavy. Poznáte nejaké? Pokiaľ aj nie, možno sa v dnešnom kvíze niečo nové dozviete alebo si pripomeniete príbehy, ktoré vám rozprávali vaši rodičia, starí rodičia či učiteľky. Otestujte sa z niekoľkých starých povestí. Nezabudnite sa s nami podeliť o váš výsledok na Facebookovej stránke BratislavaDeň. 🙂
1. Na hrade v hlavnom meste sa diali čudné veci. Ľudia chodili dolámaní, lustre sa rozbíjali a obrazy padali zo stien. Grófka si dala zavolať starenu, aby jej záhady objasnila. Starena čarovala s krištáľovými čriepkami. Obrátila sa na grófku a vo svojej odpovedi spomenula názov Klingsor. Kto alebo čo to bol?
a) Diabol, ktorý sa chystal vtrhnúť na hrad.
b) Čarodejník, ktorý vždy, keď letel ponad hrad, obrátil ho na štyri veže ako stolček na nohy.
c) Starý latinský názov pre kliatbu, ktorú vyslovil väzeň v žalári.
2. Na Hlavnom námestí stojí fontána s rytierom Rolandom, ktorú dal postaviť kráľ Maximilián. Je inšpirovaná rytierom Rolandom. Hrával krásnu pieseň svojej milej. Odkedy postavili fontánu s rytierom, vraj sa diali zvláštne veci. Hovorí, sa že vždy na Silvestra…
a) počuť hrať z fontány Rolandovu pieseň, akú hrával svojej milej.
b) sochu zaleje farebné svetlo a keď sa pod ňou pobozká zamilovaný pár, ich láska pretrvá navždy.
c) sa socha otočí na druhú stranu a pokloní sa pánom, ktorí položili život v boji za slobodu mesta.
3. Ďalšia povesť sa viaže k študentom a Michalskej bráne. Traduje sa, že študent zvládne skúšku iba vtedy, keď prejde popod Michalskú bránu a…
a) následne sa ukloní čelom k Michalskej bráne.
b) povie: „Študent dnes šťastie má, Michal z veže na neho dohliada.“
c) nepovie ani slovo.
4. Tak ako iné hrady, na Slovensku, aj ten bratislavský má svoj prízrak. Povesť hovorí, že sa vždy pri splne mesiaca po hradbách prechádza Biela pani. Pre aký dôvod sa objavuje?
a) Ťaží ju hriech jej manžela. Robotníkom, ktorí stavali hradnú studňu, dal krutú odmenu – zhodil ich zo skaly.
b) Umrelo jej jediné dieťa. Nikdy sa cez jeho smrť nepreniesla a ťažia ju výčitky svedomia.
c) Trápi sa pre svojho manžela, ktorý jej sľúbil, že sa z vojny vráti, no do dnešného dňa sa nevrátil. Chodí po hradbách a vyčkáva ho.
5. Michalská veža má zase Čiernu pani. Ide o Uršulu, ktorá kedysi bývala v blízkosti Michalskej veže. Čo sa udialo v jej živote, že sa zjavuje ako prízrak?
a) Po smrti manžela zošalela a stále ho v Michalskej veži hľadá.
b) Zaľúbila sa s priateľkou do toho istého muža, no pre žiarlivosť ju obvinila z bosoráctva. Priateľku spálili a Uršuľa má do dnešného dňa výčitky svedomia.
c) Uršuľa bola liečiteľka a ošetrovala ľudí. Zaľúbil sa do nej katov syn a chcel si ju vziať, no ona odmietla. Z pomsty ju katov syn obvinil z bosoráctva a Uršulu upálili na hranici. Jej duch sa zjavuje ako spomienka na túto smutnú udalosť.
6. O Kačacej fontáne v parčíku na Šafárikovom námestí sa taktiež traduje povesť. Na brehu Dunaja žil mierumilovný vodník. Nedával ľudské duše pod hrnčeky, namiesto toho sa rád hrával s deťmi. Jedného dňa sa hral s tromi chlapcami, ktorí pásli kačice. Po chvíli ich však premenil na tri sochy. Čo sa udialo?
a) Chlapci vodníka provokovali a on ich v návale hnevu premenil na sochy.
b) Chlapci pri hre zabili vodníkovu obľúbenú rybu. Vodník ich potrestal tak, že ich začaroval a skameneli.
c) Chlapci sa chceli ísť pozrieť do vodníkovho príbytku, no on im to niekoľkokrát zakázal. Chlapci sa aj napriek tomu rozbehli do vody a vodník ich v návale hnevu premenil na sochy.
7. Na mieste Mlynskej doliny bola kedysi dedinka Sellendorf. Povesť hovorí, že v dedine bolo 9 mlynov a jedného dňa si tu dal chudobný starček pomlieť obilie. Dedinčania ho však okradli, za čo ich starček preklial. Odvtedy sa každých 100 rokov vždy v deň kliatby…
a) na mieste, kde sa mlelo starčekovo obilie, objaví silueta mlyna.
b) ozýva zo zeme, na ktorej kedysi stála dedina, plač a kvílenie dedinčanov, ktorí niekoho prosia, aby ich spod kliatby oslobodil.
c) objaví dedina duchov a čaká na niekoho, kto by si tam pomlel obilie, aby ju spod kliatby vyslobodil.
Správne odpovede
1 b) Klingsor bol čarodeník, ktorý obrátil hrad na štyri veže ako stolček na nohy. Na obrátenom hrade odpočíval a hľadel na Dunaj. Keď si odpočinul, prevrátil hrad zase do pôvodného stavu a pokračoval ďalej.
2 c) O soche Rolanda sa traduje, že vždy na Silvestra sa socha otočí na druhú stranu a pokloní sa pánom, ktorí položili život v boji za slobodu mesta.
3 c) Traduje sa, že ak chce študent zvládnuť úspešne skúšku, musí prejsť popod Michalskú bránu bez jediného slova.
4 a) Bielu pani ťaží hriech jej manžela, krutého kapitána Štefana Rozgoňa. V roku 1434 sa kopala na hrade studňa. Kapitán nedal mužom peniaze, no dal im odťať ruky a zhodil ich zo skaly.
5 b) Uršuľa sa s priateľkou Agátou zaľúbila do toho istého mládenca. Pre žiarlivosť však Agátu obvinila z bosoráctva. Priateľku spálili a Uršuľa má do dnešného dňa výčitky svedomia.
6 a) Chlapci vodníka vyprovokovali. Urážali ho, robili si z neho posmech, bili ho, až pohár trpezlivosti pretiekol a vodník ich potrestal tak, že chlapcov premenil na tri sochy.
7 c) Každých 100 rokov sa zjavuje v deň kliatby bývalá dedina a čaká na niekoho, kto by si v nej pomlel obilie, aby ju spod kliatby vyslobodil.